Diagnóza F: Demence a poruchy paměti

11. říjen 2012

Když vy nebo vaši blízcí zapomínáte o trochu víc, než je v kraji zvykem, popř. než je běžné ve vaší věkové kategorii, nabízejí se hned dvě jednoduché rady – přestaňte hulit, nebo běžte k doktorovi. Je možné, že by mohlo jít o začínající demenci.

Čím dřív začnete svou situaci řešit, tím větší máte šanci, že bude nemoc rozpoznána včas a patřičná léčba vám umožní žít co nejdéle co nejkvalitnější život. Nicméně pokud se pro léčbu nerozhodnete, možná vám to časem bude jedno. Postupující demence má totiž jednu „osvobozující“ vlastnost – pacient si zpravidla neuvědomuje, že a jak se jeho stav zhoršuje. O to těžší je to pak ale pro jeho blízké.

O poruchách paměti a demencích jsem si v Diagnóze F povídala s neurologem MUDr. Robertem Rusinou z Neurologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze. Doktor Rusina je zároveň spoluautorem knihy Paměť a její poruchy, kde se o dané problematice dočtete víc.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.