Divide and Dissolve prakticky demonstrují, jak bojovat s rasovou nespravedlností pomocí ukrutné hudby
Australské duo Divide and Dissolve je kapelou, za kterou se skrývá opravdu zajímavý příběh. Ten může ke dvojici Takiaya Reed a Sylvie Nehill přilákat i ty posluchače, kteří by ji jinak dost možná minuli. Australské hudebnice se totiž na jedné straně nebrání metalové nálepce, na straně druhé nabízí jejich hudba mnohem širší manévrovací prostor – a hlavně uznává jiné bohy než Bruce Dickinsona.
Divide and Dissolve otevřeně mluví o tom, že se snaží, aby byly díky nim více slyšet ty hlasy, které jsou nyní umlčovány a perzekvovány dříve, než mohou vyjádřit své stanovisko. Svou hudbu pak označují za logické vyjádření kořenů, jejichž volání nelze ignorovat. V souvislosti s albem Gas Lit, které vyšlo na labelu Invada Records, za nímž stojí Geoff Barrow (Beak, Portishead), můžeme s klidným srdcem skloňovat žánry jako drone nebo doom – jeho zásah je ale mnohem širší. Na podobně intenzivní hudbu nenarážíme každý den.
S potemnělou intenzitou pracuje i belgická kapela Wolvennest, která své dvojalbum Temple teprve vydá. Už první náznaky ale potvrzují, že rovněž půjde o hodně hutný a intenzivní zážitek, byť tentokrát bez politického ostří. Pokud ve tvrdé hudbě vyznáváte rozumnou míru dramatického vypravěčství, tahle kapela, v níž se potkalo mnoho všestranných umělců, je přesně pro vás.
Čím je tak mimořádný olomoucký DIY prostor SF Mini a jak ho aktuálně můžete podpořit? A co se stalo, když se Banánovi po letech vrátilo do sbírky cédéčko The Cure? Povznášející exkurze to temných sklepů s Modeláři.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.