Divide and Dissolve prakticky demonstrují, jak bojovat s rasovou nespravedlností pomocí ukrutné hudby

3. únor 2021

Australské duo Divide and Dissolve je kapelou, za kterou se skrývá opravdu zajímavý příběh. Ten může ke dvojici Takiaya Reed a Sylvie Nehill přilákat i ty posluchače, kteří by ji jinak dost možná minuli. Australské hudebnice se totiž na jedné straně nebrání metalové nálepce, na straně druhé nabízí jejich hudba mnohem širší manévrovací prostor – a hlavně uznává jiné bohy než Bruce Dickinsona.

Divide and Dissolve otevřeně mluví o tom, že se snaží, aby byly díky nim více slyšet ty hlasy, které jsou nyní umlčovány a perzekvovány dříve, než mohou vyjádřit své stanovisko. Svou hudbu pak označují za logické vyjádření kořenů, jejichž volání nelze ignorovat. V souvislosti s albem Gas Lit, které vyšlo na labelu Invada Records, za nímž stojí Geoff Barrow (Beak, Portishead), můžeme s klidným srdcem skloňovat žánry jako drone nebo doom – jeho zásah je ale mnohem širší. Na podobně intenzivní hudbu nenarážíme každý den.

S potemnělou intenzitou pracuje i belgická kapela Wolvennest, která své dvojalbum Temple teprve vydá. Už první náznaky ale potvrzují, že rovněž půjde o hodně hutný a intenzivní zážitek, byť tentokrát bez politického ostří. Pokud ve tvrdé hudbě vyznáváte rozumnou míru dramatického vypravěčství, tahle kapela, v níž se potkalo mnoho všestranných umělců, je přesně pro vás.

Čím je tak mimořádný olomoucký DIY prostor SF Mini a jak ho aktuálně můžete podpořit? A co se stalo, když se Banánovi po letech vrátilo do sbírky cédéčko The Cure? Povznášející exkurze to temných sklepů s Modeláři.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.