Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu je space opera pro 21. století
Nedávno jsme se rozloučili se sci-fi spisovatelkou Ursulou K. Le Guin. Teď můžeme navázat tím, že se přivítáme s Becky Chambers. Jestli totiž pro Le Guin bylo důležité téma empatie mezi rozdílnými bytostmi a kulturami, tak můžeme říct totéž i o této mladé autorce. Její první kniha Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu vyšla koncem loňského roku i v češtině.
Chambers ve svém románu oživila jeden z nejklasičtějších, a také nejkonzervativnějších subžánrů sci-fi – space operu. V typických space operách se lidé vydávají v kosmických lodích do dalekého vesmíru kolonizovat cizí planety nebo páchají hrdinské činy v intergalaktických válkách. Chambers ale tuhle dobrodružnou četbu pro mládež posunula do jednadvacátého století.
Ve své knize líčí obyčejný příběh výpravy rakety, která dělá něco docela mírumilovného – vytváří tunely pro urychlení dopravy mezi vzdálenými místy ve vesmíru. Mírumilovná je i většina zápletek, které kniha rozvíjí. Jde v nich většinou o setkávání různých mimozemských ras a kultur, které se od sebe liší nejen zvyklostmi, ale v první řadě už svou anatomií. Přesto se musí naučit spolu vyjít, najít společnou řeč a tolerovat vzájemné odlišnosti.
Chambers vlastně uvažuje o společnosti, která je ještě mnohem více multikulturní než ta naše. Je to pohled optimistický, ale zároveň to není žádná utopie. Vytváření rovnováhy v celé galaxii i na palubě kosmické lodi Poutník je totiž plné usilovného překonávání různých nedorozumění. Když už v knize dojde na ozbrojený konflikt, i ten se řeší mírumilovně, a rozhodně ne žádnou divokou přestřelkou. Násilí je totiž i pro postavy ze světa románu traumatizující zkušenost.
Snad se v češtině brzy dočkáme i druhého dílu této knihy, nazvaného A Closed and Common Orbit, kde by daleko větší prostor měla dostat palubní umělá inteligence Lovelace. Na letošní rok je plánované anglické vydání třetího dílu – Record of a Spaceborn Few. Doufám, že se Chambersové bude dařit hloubit mezihvězdné tunely mezi odlišnými bytostmi i nadále.
Více o malých, rozzlobených planetách, intergalaktických fachmanech a porozumění mezi mimozemskými rasami si poslechněte v novém díle Ektoplasmy!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.