Válka všech se všemi a metafyzika slizu. Chmurný válečník je nejdivnější fantasy široko daleko

12. květen 2021

Ve fantasy románu Alistaira Rennieho se vraždí pořád a úplně vším, včetně supersilných chodidel a kuchyňských potřeb. Hlavní hrdina Chmurného válečníka si ale jednoho dne začne klást otázky, kdo je a jaký mají jeho vražedné choutky smysl. Odpověď, kterou kniha dává, jde přímo k slizkému jádru veškeré skutečnosti.

Alistair Rennie je teprve začínající spisovatel. Stal se nicméně chráněncem slavného tvůrce žánru new weird Jeffa VanderMeera. Jeho román ale má něco určitě i z Chiny Miévilla a z jeho barokních posthumanistických světů. V podstatě vypadá trochu, jako kdyby Miéville a další new weird autoři hráli hodně divný Dračák.

Na jednu stranu je román hodně brakový, protože prakticky na každé stránce se buď nějakým hodně extrémním a bizarním způsobem vraždí, nebo se tam provádí ještě extrémnější a bizarnější sexuální praktiky, případně obojí zároveň. Na druhou stranu se nebojí ani dlouhých pasáží, kde se řeší metafyzika a principy stojící v pozadí reality.

Rennie se kromě psaní věnuje i skládání elektronického ambientu. K románu Chmurný válečník vytvořil také soundtrack.

Více o vraždách, sexu a filozofii si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.