Válka všech se všemi a metafyzika slizu. Chmurný válečník je nejdivnější fantasy široko daleko
Ve fantasy románu Alistaira Rennieho se vraždí pořád a úplně vším, včetně supersilných chodidel a kuchyňských potřeb. Hlavní hrdina Chmurného válečníka si ale jednoho dne začne klást otázky, kdo je a jaký mají jeho vražedné choutky smysl. Odpověď, kterou kniha dává, jde přímo k slizkému jádru veškeré skutečnosti.
Alistair Rennie je teprve začínající spisovatel. Stal se nicméně chráněncem slavného tvůrce žánru new weird Jeffa VanderMeera. Jeho román ale má něco určitě i z Chiny Miévilla a z jeho barokních posthumanistických světů. V podstatě vypadá trochu, jako kdyby Miéville a další new weird autoři hráli hodně divný Dračák.
Na jednu stranu je román hodně brakový, protože prakticky na každé stránce se buď nějakým hodně extrémním a bizarním způsobem vraždí, nebo se tam provádí ještě extrémnější a bizarnější sexuální praktiky, případně obojí zároveň. Na druhou stranu se nebojí ani dlouhých pasáží, kde se řeší metafyzika a principy stojící v pozadí reality.
Rennie se kromě psaní věnuje i skládání elektronického ambientu. K románu Chmurný válečník vytvořil také soundtrack.
Více o vraždách, sexu a filozofii si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.