Do dluhových pastí ženou existenční problémy, ne touha po dovolené a nové televizi, myslí si Daniel Hůle
Dluhy dusí nejen jednotlivce, ale i celou společnost. Z jakých příčin se lidé nejčastěji do dluhů dostanou, proč si zdaleka nepůjčují jenom ti „nezodpovědní“ a kam se obrátit, když vám dluhy přerůstají přes hlavu?
Do Finančáku na téma dluhy si Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec pozvali toho nejpovolanějšího – Daniel Hůle byl nedávno oceněn prestižní Cenou Františka Kriegla, kterou Nadace Charty 77 oceňuje občanskou statečnost. Hůle cenu získal právě za své aktivity v problematice exekučního a vymahačského byznysu. Mezi ně patří i takzvané Milostivé léto, díky kterému se desítky tisíc lidí mohly konečně vypořádat se svými závazky vůči veřejnoprávním institucím za výhodných podmínek, a to jednou provždy.
Proč jsou podle Daniela Hůleho problémem především „staré“ dluhy, které si lidé nadělali ještě v dobách „divokých“ půjček, než byla regulována legislativa a byl schválen zákon o spotřebitelském úvěru? A proč se domnívá, že za dluhy si dlužník nemůže sám z důvodu své finanční negramotnosti, jak si lidi často myslí? Poslouchejte Finančák s Ivou Hadj Moussou a Richardem Vrdlovcem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.