„Váleční veteráni“ a „nevěsty z Východu“ stále fungují, říká o podvodech policejní mluvčí
Podvodníků v online prostředí přibývá. A stále vymýšlejí nové způsoby, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Jaké trestné činy patří mezi ty nejčastější? A kdo je vůči podvodům nejzranitelnější? Na to se Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec v novém magazínu Finančák zeptali tiskového mluvčího Policie České republiky Jakuba Vinčálka.
Kromě takzvaných reverzních inzertních podvodů, kdy dostanete odkaz na fingovanou platební bránu a výzvu k zadání přístupových údajů do internetového bankovnictví, jsou podle Vinčálka hodně rozšíření také sňatkoví podvodníci. V tomto případě fungují dva základní a osvědčené modely – buď je to „válečný veterán“ nebo „nevěsta z Východu“,
Čtěte také
„Sňatkové podvody cílí na muže i ženy. Jako policie máme zkušenost, že když dotyčný či dotyčná svůj případ zveřejní, dostane od ostatních uživatelů sociálních sítí takříkajíc naloženo. Mluvíme pak o sekundární viktimizaci obětí. Což je důvod, proč řada lidí tuto zkušenost ani nenahlásí,“ vysvětluje mluvčí.
Jsou některé skupiny lidí náchylnější podvodníkům naletět? „Zranitelní jsou z našeho pohledu úplně všichni. Například obětmi sňatkových podvodníků jsou ženy i muži různého vzdělání či věku. Je tam klíčové, že o vás má někdo zájem. A na to bohužel slyší každý z nás.“
Podle Vinčálka v prostředí internetu odkládáme obezřetnost. „Chováme se jinak. To, co bychom v běžném životě neudělali, v online prostředí děláme běžně.“
V čem spočívají podvodné SMS zprávy, které pod záminkou sociálního příspěvku údajně zasílá Ministerstvo práce a sociálních věcí? A s čím operují falešní bankéři, kteří se od vás snaží vylákat přístup k internetovému bankovnictví? Poslechněte si nový Finančák s Ivou Hadj Moussou, Richardem Vrdlovcem a policejním mluvčím Jakubem Vinčálkem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.