Do kin vstupuje nový český film Okupace. Představí netradiční barevnou estetiku i vlastní soundtrack

4. srpen 2021

„Já vždy ráda říkám, že takový český film jste hodně dlouho, jestli vůbec, neviděli. Myslím si, že je výjimečný zejména svou formální stránkou. Určitě kamerou Baseta Střítežského, ale také kostýmy nebo celkovou netradiční koncepcí filmu, která je velmi barevná. A to v kontrastu s ostatními filmy natáčenými ze 70. let, které většinou tíhnou k tomu být bezbarvé nebo šedivé,“ popisuje nový film Okupace jeho producentka Julie Žáčková.

Už 5. srpna vstupuje do českých kin nový film Okupace režiséra Michala Nohejla. Zaznamenává jeden večer, jeden bar a jednu gradující situaci po skončeném divadelním představení během 70. let minulého století. Celovečerní režijní debut absolventa pražské FAMU získal žánrové označení černá komedie. Uvidíte v něm zavedená herecká jména jako Martin Pechlát, Otakar Brousek ml. nebo Tomáš Jeřábek. Představí se i mladší herecká generace v čele s Antonií Formanovou nebo Cyrilem Dobrým.

„Označení černá komedie není jediné správné. Hledali jsme ho velmi dlouho. U prvního čtení scénáře jsem to brala jako čisté drama. Během natáčení a příprav jsme byli překvapení, že se z toho komedie začala trochu stávat. Nejen režisér svým přístupem, ale i herci do toho přinesli komediální, úzkoprofilovou humornou linku, která možná nebude připadat vtipná většině lidí, ale my jsme si v tom humor našli,“ vysvětluje Julie Žáčková.

Jak se ve filmu Okupace obsazovala hlavní zahraniční postava? Jaká historka posloužila jako námět hlavní zápletky filmu? A kde teď na snímek můžete zajít? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio