Doba dub(step)ová a krok od garáží. DJs Skream & Benga mají kořeny hluboko v dubstepu

26. říjen 2023

Dubstep pro mnoho lidí reprezentuje extrémní a chaotická tvorba amerického producenta a stálice elektronické hudby Skrillexe. Jak je to ale doopravdy?

Dubstep vznikl jako odpověď na optimistický, barevný a extravagantní boom garážové hudby na území Britských ostrovů v 90. letech. Mnoho nadšenců dubstepu žánr popisuje jako šedivý, izolovaný a lehce přehlédnutelný, ale měl zásadní vliv na vývoj elektronické hudby. Kewu popisuje dubstep jako esteticky vystihující standardnímu deštivému dni v Londýně.

Mezi nejdůležitější jména dubstepu zajisté patří DJs Skream & Benga. Oba mají hluboké kořeny v dubstepu, kterému dokonce pomohli najít si svůj osobitý zvuk. Benga (vlastním jménem Beni Uthman) začal s hudební produkcí už ve dvanácti letech, zato Skream (Oliver Dene Jones) začal o nějaké tři roky později. Během své bohaté kariéry prozradil, že má více jak 8000 tracků v různých stádiích produkce.

Duo Skream & Benga minulý víkend po dvanácti letech opět spojilo síly a ovládlo londýnský klub fabric na dvoudenním „benderu nesoucím název Skreamizm Weekender. My pevně doufáme, že tím teasují návrat do světa mezinárodního koncertování.

Dá se meditovat u dubu? Co byl první dubstepový track, který STEADY slyšel? A co by si každý nadšenec bassové hudby měl pustit? To a mnoho více se dozvíte v nejnovější epizodě Flámu.

autoři: Kewu , STEADY
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.