Dokument Mrtvá trať: Sibiř plná gulagů

26. leden 2012

V Odpolední session jsme se věnovali dokumentárnímu filmu Mrtvá trať. Do studia Radia Wave přišel režisér dokumentu Šimon Špidla.

Film byl natočen během české expedice, která se vydala zmapovat to, co dnes po nikdy nedokončené železniční trati v ruské tajze zbylo. Trať v oblasti severní Sibiře se stavěla z rozhodnutí Stalina v letech 1947–1953 a měla spojovat města Salechard a Igarka.

Na její stavbě se podíleli většinou vězňové a vězenkyně sovětských gulagů. Po smrti Stalina byla nedokončená trať, jejíž stavbu provázely problémy od samého počátku, zakonzervována a od té doby zůstala netknuta. V okolí „mrtvé železnice“ jsou proto dodnes zachovány zbytky pracovních a kárných táborů, ve kterých byli vězněni lidé, kteří na stavbě železnice pracovali.

Šimon Špidla se svěřil se svými osobními pocity, které při návštěvě pracovních táborů, do kterých desítky let nikdo nevkročil, zakoušel. Také se pokusil popsat, jak na Čecha může působit nezměrná velikost ruské tajgy a jaké nástrahy tam na případné cestovatele mohou čekat.Spustit audio