Dokument Mrtvá trať: Sibiř plná gulagů
V Odpolední session jsme se věnovali dokumentárnímu filmu Mrtvá trať. Do studia Radia Wave přišel režisér dokumentu Šimon Špidla.
Film byl natočen během české expedice, která se vydala zmapovat to, co dnes po nikdy nedokončené železniční trati v ruské tajze zbylo. Trať v oblasti severní Sibiře se stavěla z rozhodnutí Stalina v letech 1947–1953 a měla spojovat města Salechard a Igarka.
Na její stavbě se podíleli většinou vězňové a vězenkyně sovětských gulagů. Po smrti Stalina byla nedokončená trať, jejíž stavbu provázely problémy od samého počátku, zakonzervována a od té doby zůstala netknuta. V okolí „mrtvé železnice“ jsou proto dodnes zachovány zbytky pracovních a kárných táborů, ve kterých byli vězněni lidé, kteří na stavbě železnice pracovali.
Šimon Špidla se svěřil se svými osobními pocity, které při návštěvě pracovních táborů, do kterých desítky let nikdo nevkročil, zakoušel. Také se pokusil popsat, jak na Čecha může působit nezměrná velikost ruské tajgy a jaké nástrahy tam na případné cestovatele mohou čekat.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.