Dokument Sama ukazuje boj za seberealizaci herečky Luby Skořepové, potom co opustila Národní divadlo

18. prosinec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Luba Skořepová v dokumentu Sama

„Moje přátelství s Lubou Skořepovou začalo asi před 10 lety, v době, kdy jsme uvažovali o filmu, už měla málo hereckých příležitostí, ale chtěla být pořád v zápřahu,“ popisuje režisér Otakar Faifr spolupráci na snímku Sama, který herečka iniciovala. Diváci mohou díky němu nahlédnout do jejího soukromí, bytu, ve kterém aktivně bojovala s telefonem v ruce za své právo na seberealizaci.

„Herci obecně svoje ego nikdy nezapřou, motiv Luby byl určitě ještě něco udělat, být vidět a s filmem potom i jezdit. Obecné upozornění na samotu starých lidí pak vzniklo i díky Nadaci Taťány Kuchařové. Dívám se sice na Lubu, ale může to být vlastně i o mojí babičce,“ vysvětluje Otakar. Snímek je sevřený v prostoru hereččina bytu, ve kterém se na dálku snaží produkovat představení, které by jí pomohlo vrátit se na jeviště. Ačkoli byla v kontaktu s širší rodinou, manažerem a přáteli, snímek zobrazuje samotu, kterou intenzivně vnímala.

Dalším zdrojem emocí a informací jsou archivní záběry. „Luba si jako jedna z prvních u nás koupila kameru a natáčela kolegy v divadlech, aby to pak mohla ukázat doma v Náchodě. Vzniknul tak její osobní archiv, jsou tam i záběry z dovolené, zkoušek, premiér,“ vysvětluje Otakar scény podbarvené hudbou Jany Kirschner. Je to vedle záběrů z pohřbu, kterým film vrcholí, jediný záznam z venku, s ostatními lidmi, z mládí.

Režisér Otakar Faifr

Herečka v závěru svého života viděla i jeden ze sestřihů připravovaného materiálu, nejvíc ji ale potěšila informace, že Česká televize souhlasí s koprodukcí. „Chtěla, abych jí napsal dopis, jak to teď všechno bude, jak to bude fungovat, úplně ožila. Za všechno, co dělala, byla ochotná kopat a třeba v devadesáti si roznášet letáky na svoje přestavení,“ říká Otakar, který jako jeden z posledních dal herečce Lubě Skořepové možnost vyjádřit svůj vztah k práci, životu i problematické situace a pocity spojené se stárnutím.

Jak se natáčelo s Lubou Skořepovou? Kdo určoval podobu filmu? Režisér, nebo ona? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio