Dům jako protestsong. Architekti z Atelieru 38 radí zavrhnout Pinterest
V 90. letech byla na fakultě architektury v Brně učebna číslo 38, kde se smělo kouřit. Ze studentů, kteří se tam sešli, vznikl Atelier 38. O jejich práci mezi Ostravou a Opavou jsme mluvili s architekty Tomášem Bindrem a Janem Zelinkou.
Když bylo Tomáši Bindrovi dvacet šest a měl těsně po škole, rozhodl se, že navrhne a postaví svůj dům vlastníma rukama. Měl být jiný než to, co se tou dobou v Opavě stavělo. „Byl to můj protestsong,“ říká. Jak se mu v něm bydlí po dvaceti letech? I to se dozvíte v Bourání.
Také Jan Zelinka si postavil dům. „Stěhovali jsme se, když jsme neměli všechna okna ani stěnu mezi záchodem a ložnicí,“ vzpomíná.
Celkově navrhli už čtyřicet rodinných domů, a umí tedy poradit, na co si dát pozor. „Nedívejte se na Pinterest,“ doporučuje Bindr a důvody vzápětí vysvětluje v rozhovoru.
Mluvili jsme také o jejich projektech bytových domů. V současnosti pracují na souboru Elza, který má lidem nabídnout příjemné prostředí podobné starému městu. Jak se ovšem staví byty v Ostravě, když jsou ceny na polovině těch pražských? Musí se tu architekti a investoři víc snažit? A co všechno potřebuje Ostrava?
Poslechněte si nový díl Bourání natáčený v Hradci nad Moravicí, kde stojí zámek se spoustou věžiček, který vypadá trochu jako od Walta Disneyho. Také tento významný objekt, oblíbené výletní (a svatební) místo Opavanů, Atelier 38 nedávno rekonstruoval.