Ekologicky a bez elektřiny: cesty rozzáří světélkující cement

23. květen 2016

Mexický vědec José Carlos Rubio přišel na to, jak bez elektřiny v noci osvětlit silnice, dálnice nebo cyklostezky. Po devítiletém výzkumu se mu podařilo vyvinout světélkující cement. Vědec zjistil, že když určitým způsobem změní jeho mikrostrukturu, dokáže cement absorbovat sluneční energii, kterou pak ze sebe v noci vydává formou světélkování. Silnice, na kterou se tento materiál použije, podle Rubia vydrží vydávat světlo až 12 hodin. Aby světlo nerušilo řidiče nebo cyklisty, lze regulovat jeho intenzitu i upravit jeho barvu – materiál může světélkovat v modré nebo v zelené barvě. Fluorescenční cement má ještě jednu výhodu a tou je jeho výdrž – podle svého objevitele vydrží až 100 let a je naprosto ekologický. Podle vědce se materiál hodí nejen na stavbu cest, ale i budov.

Spustit audio
 • Ženě do elektronické čtečky nalezli mravenci, sami začali nakupovat knihy

  5. srpen 2022
  mravenec

  Brazilská novinářka Mariana Lopes Vieira po delším nepoužívání elektronické čtečky zjistila, že se v přístroji usídlili mravenci. V domnění, že čtečka již nebude funkční, ji odložila. Brzy ovšem začala dostávat poděkování o nákupu elektronických knih.

  První e-mail potvrzoval, že si prostřednictvím možnosti platby jedním kliknutím zakoupila klasiku science-fiction Roboti a impérium od amerického spisovatele Isaaca Asimova.

  Žena proto ihned kontaktovala prodejce a upozornila ho, že došlo k omylu. Než se ale dočkala odpovědi, dostala další e-mail - poděkování za nákup knihy od brazilského ekonoma a spisovatele Eduarda Giannettiho.

  S pomocí přišli uživatelé sociálních sítí poté, co ženin kamarád zveřejnil její příběh na internetu. „Moje kamarádka prožívá velmi neobvyklou situaci: její čtečku napadli mravenci. Udělali si hnízdo v malém otvoru pro nabíječku. Ale to není to nejhorší. Nejhorší je, že mravenci kupují knihy. Neví, co má dělat,“ uvedl.

  Na radu jedno z uživatelů vložila žena čtečku do mrazáku. Od té doby ji už žádné potvrzení o nákupu nepřišlo. Tituly nakoupené mravenci si ale možná přečte, informuje britský server Metro.

 • Na Floridě se rodí stále více želvích samiček, důvodem je podle vědců globální oteplování

  5. srpen 2022
  želví mládě písek pláž

  Vědci zabývající se populací mořských želv na Floridě v posledních letech zaznamenávají vyšší počet narozených želvích samic. Důvodem jsou podle nich intenzivní vedra vyvolaná klimatickou krizí, která výrazně oteplují písek na některých plážích a ovlivňují tak pohlaví zvířete.

  U většiny zvířecích druhů se pohlaví určuje během oplodnění. U mnohých druhů želv, aligátorů a krokodýlů k tomu dochází až posléze. Podle Národní oceánské služby platí, že pokud se želví vejce inkubují při teplotě nižší než 27 stupňů, vylíhnou se želví mláďata samčího pohlaví. Pokud se vejce inkubují při teplotě vyšší než 31 stupňů, vylíhnou se spíše samičky.

  Při teplotách, které se pohybují mezi těmito dvěma extrémy, se líhnou želví samci i samice. Nerovnoměrný poměr zástupců pohlaví může podle vědců vést k zakrnění až vyhynutí mořských želv. „V průběhu let uvidíte prudký pokles jejich populace, protože prostě nemáme genetickou rozmanitost... Nemáme takový poměr samců a samic, který je potřebný k tomu, aby bylo možné provádět úspěšné chovy,“ uvedla pro server Guardian Melissa Rosales Rodriguez, ošetřovatelka mořských želv ze zoologické zahradě v Miami.

  Vysoké teploty ale můžou ovlivnit nejen pohlaví. „Zvýšené teploty by mohly mít za následek pokřivené a dokonce smrtelné podmínky inkubace, což by mělo dopad na druhy želv a dalších plazů,“ uvádí Národní oceánské služba.

 • Mexiko má novou basketbalovou hvězdu, je jí jednasedmdesátiletá Babička Jordan

  5. srpen 2022
  basketbal

  Novou basketbalovou hvězdou se stala jednasedmdesátiletá žena z Mexika Andrea Garcia Lopez, díky svému věku a schopnostem přezdívaná „Babička Jordan.“

  Populární se stala díky videu na sociální síti TikTok, které má již přes milion zhlédnutí.Video na TikTok umístil vnuk ženy. Andrea Garcia Lopez na něm v tričku a sukni hbitě pobíhá po hřišti a střílí na koš v malém městečku San Esteban Atatlahuca ve státě Oaxaca.

  Jak informuje agentura Reuters, žena se živí jako řemeslnice. Basketbalu se chce navzdory svému věku věnovat ještě dlouho, přiznala ale, že už jí trochu začínají bolet kolena.

 • Stále více párů se rozhoduje pro tajnou svatbu, vyhýbají se tak stresu z pořádání obřadu

  4. srpen 2022
  svatba, ženich a nevěsta

  Přibývá párů, které volí jen malé nebo zcela tajné svatební obřady. Veselky bez přátel a často i bez rodiny pořádají nejen kvůli finančním nebo organizačním důvodům. Hlavní motivací často bývá vyhnout se stresu a úzkosti z pořádání velké události.

  „Pro nás to byl opravdu uvolněný a příjemný den,“ říká Britka Jess Rudwick. Svého partnera si vzala v den jejich desátého výročí během malém obřadu, kterého se zúčastnili pouze čtyři lidé. Rodiče novomanželů mezi nimi nebyli. Po tajné svatbě se vydali na pláž na zmrzlinu a šampaňské, informuje Guardian.

  „Nemuseli jsme se starat o to, kdo s kým bude vycházet nebo jestli lidem chutná jídlo. Navíc jsem byla nervózní, a to už jenom z toho, když jsem stála před pouhými čtyřmi lidmi. Myslím, že víc bych jich nezvládla, dodává Rudwick.

  Výhodou je podle ní i cena. „Byla jsem na svatbách kamarádů, kde byli všichni ve stresu a stálo to majlant, vzpomíná. Souhlasí s ní i Kerry Thompson. Šaty si koupila ve slevě v supermarketu. „Nevzala jsem si ani žádné boty, protože bylo 32 stupňů a měla jsem oteklé nohy. Ani jeden z nás není výstavní člověk, bylo to velmi uvolněné a bylo to pro nás ideální,“ popisuje čtyřiačtyřicetiletá žena.

  Jedním z největších lákadel pro tajnou svatbu je ale podle terapeutky Landis Bejar zmírnění úzkosti a tlaku z „velkého dne“. Komorní a intimní obřad může dvojici i více sblížit. Upozorňuje ale na to, že okolí toto rozhodnutí nemusí přijmout. „Očekávají, že tam budou. A takto se budou cítit odstrčení. Je dobré zvážit, jak se s touto reakcí vyrovnat,“ doporučuje odbornice.

  „Jediní lidé, kteří byli šokovaní nebo zaskočení, byli ti, které moc neznáme, říká jedna z žen, které se pro tajnou svatbu rozhodly. Datum s partnerem tajili tak, že na obřad sama málem zapomněla. „V den, kdy jsme se měli brát, jsem si omylem zamluvila baseballový zápas, dodává pro britský server.

  Zajímá vás, jak prožívají svatby české nevěsty? Poslechněte si podcastovou sérii Radia Wave Svatebky.

 • Londýnská zoo vystavuje kabelku z krokodýlí kůže, chce upozornit na nelegální obchod se zvířaty

  4. srpen 2022
  kabelka z krokodýlí kůže

  V Londýnské zoologické zahradě najdou návštěvníci ve výběhu s krokodýlem siamským místo zvířete kabelku vyrobenou z jeho kůže. Expozicí se snaží zoo upozornit nejen na ohroženost krokodýla, ale i na nelegální obchod se zvířaty.

  „Chtěli jsme o této problematice naše návštěvníky poučit a vytvořit místo, o kterém se bude mluvit. Cokoli, co upozorní na nelegální obchod, je skvělé,“ uvedl podle serveru BBC kurátor oddělení plazů a obojživelníků Ben Tapley.

  Kabelku zabavili britští celníci na londýnském letišti již v roce 2018 a předali ji zoologické zahradě. Ta kabelku v expozici vystavila už před několika lety, díky příspěvkům na sociálních sítích ale v posledních dnech upoutala pozornost mnoha lidí.

  Populace krokodýla siamského je kriticky ohrožena, hlavně ve 20. letech byla tato zvířata zabíjena pro kůži ke komerčnímu využití. Kvůli lovu ale i ztrátě přirozeného prostředí jich dnes zbývá odhadem pět set až tisíc kusů.

  Londýnská zoologická zahrada spolupracuje dlouhodobě s organizacemi zabývající se ochranou volně žijících zvířat, sama chová několik ohrožených druhů. Mezi nimi jsou například egyptské želvy, krajta zelená nebo stovky korálů.

 • Restaurace v New Yorku nabídne zákazníkům pokrmy inspirované kočičím jídlem

  4. srpen 2022
  kočka

  Italská pop-up restaurace se rozhodla přiblížit majitelům a milovníkům koček pokrmy jejich šelem. Vytvořila proto speciální menu, které je inspirováno chutí, strukturou a vůní kočičího jídla.

  Speciální nabídka restaurace s názvem Gatto Bianco, v překladu bílá kočka, připravila šéfkuchařka Amanda Hassner spolu s newyorským restauratérem Cesarem Casellou, držitelem michelinské hvězdy. Jídla budou upravena do toskánského stylu, informuje server The Dodo.

  V nabídce je například dušené hovězí maso se špenátem a polentou, losos s rajčaty a speciálně upravenou zeleninou nebo citrónová panna cotta. Restaurace bude otevřena pouze 11. a 12. srpna. Rezervace podnik přijímá od 4. srpna, počet míst je omezen na šestnáct lidí. Pro ostatní jsou recepty na speciální jídla k dispozici online.

 • Dvanáctiletí chlapci nakoupili kondomy a prodávali je na festivalu, vydělali tisíce korun

  3. srpen 2022
  kondomy

  Islandští chlapci Vignir Elvar Lund a Matthías Jökulsson se rozhodli vydělat peníze. Nakoupili proto v obchodě kondomy a na festivalu na Westmanských ostrovech se je rozhodli prodávat. A to za vyšší cenu, než za kterou prezervativy pořídili v obchodě.

  Kluci koupili několik balíčků kondomů za 500 islandských korun. Za tuto cenu pak prodávali dva prezervativy z balíčku. „Vydělali jsme přes 30 tisíc islandských korun a na konci večera nám zbyly jen tři kondomy,“ řekl jeden z nich pro Iceland Monitor.

  Prezervativy mohli návštěvníci zaplatit nejen hotově, ale i převodem na účet. Nejčastěji si je kupovaly náctileté dívky, kterým se nápad zdál roztomilý. Chlapci ale serveru sdělili, že původní myšlenka přišla od jiné skupiny mladíků. „V podstatě jsme udělali jen to, co dělali oni, uvedl Matthías Jökulsson.

  Vignir Elvar Lund byl na festivalu se svou rodinou poprvé. Rád by se ale vrátil i příští rok a kondomy opět prodával.

 • Praha zná výslednou podobu lanovky z Podbaby do Bohnic, zvítězil návrh britského studia

  3. srpen 2022
  Vizualizace lanovky Podbaba – Troja – Bohnice

  Mezinárodní soutěž o novou podobu lanovky z Podbaby přes Troju do Bohnic vyhrál britský architektonický ateliér William Matthews Associates. Stavba by měla trvat přibližně rok, spuštění lanovky se očekává nejdříve v roce 2024.

  Návrh britského studia zvítězil převážně díky své citlivosti a ucelenosti. „Autorům se podařilo propojit všechny prvky a zároveň zachovat jejich jedinečné vlastnosti. Návrh, který je svým způsobem ikonický, se vyznačuje rafinovaností a taktilností – namísto prostého opakování designu vytváří členitou architektonickou rodinu. To je nejsilnější stránka, kterou je třeba při dalším vývoji zachovat,“ uvedla podle serveru DesignMag mezinárodní porota.

  Vizualizace stanice Troja

  „Porota rovněž vysoce ocenila kontextuální přístup, urbanistické začlenění a zohlednění stávajících podmínek. Návrh využívá krajinu jako svou nedílnou součást a vytváří velmi dobré propojení s nábřežím,“ pokračuje server.

  Lanová dráha přibližně za 1,5 miliardy korun propojí pražské čtvrti Dejvice, Troju a Bohnice. Kabiny lanovky s kapacitou 35 osob budou podle plánu jezdit každou minutu, doba jízdy je sedm minut. Dle prvních odhadů by měla začít vznikat mezi roky 2023 a 2024, pravděpodobné je ale posunutí výstavby.

 • Španělsko omezí klimatizaci a vytápění, chce snížit spotřebu energie

  3. srpen 2022
  klimatizace

  Španělsko oznámilo nová úsporná opatření, jimiž chce snížit spotřebu energie v zemi. Nová pravidla se týkají například nastavení klimatizací či vytápění ve veřejných budovách nebo vypínání osvětlení výloh ve večerních hodinách. Opatření je platné do konce října příštího roku a netýká se domácností.

  Vyhláška se vztahuje na veřejné budovy, jako jsou nákupní centra, kina, divadla, nádraží a letiště. Vytápění na těchto místech nemělo překročit 19 stupňů Celsia, v případě chlazení by klimatizace neměla být nastavena pod 27 stupňů. Prostory budou muset mít rovněž zavřené dveře, aby se neplýtvalo energií a světla ve výlohách obchodů nesmí svítit po 22. hodině.

  Opatření se netýká například nemocnic a škol, ale ani kadeřnictví, prádelen, pokojů v hotelech nebo veřejných dopravních prostředků. Výjimku mají i specifické provozovny, jako jsou třeba kuchyně restaurací nebo části supermarketů, kde je nutné udržovat určitou teplotu.

  Ve veřejných prostorách musí být umístěny teploměry a informační tabule, z nichž bude možné zjistit dodržování pravidel. V případě porušení opatření hrozí pokuta od 60 tisíc eur (1,5 milionu Kč) až do 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč).

  „Nemůžeme si dovolit promrhat ani jednu kilowatthodinu,“ uvedla ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Ribera. Španělské autonomní oblasti s novými pravidly převážně souhlasí. Ostře opatření kritizuje ale Isabel Díaz Ayuso, pravicová prezidentka madridského regionu. „Madrid se nevypne,“ říká. „Vytváří to nejistotu a odrazuje od turistiky a spotřeby,“ dodává podle deníku Guardian s tím, že nařízení nehodlá dodržovat.