Eurosonic 2020: Viah, Charlotte Adigéry a Sorry v čele nové generace evropského popu

21. leden 2020

Již třicátý čtvrtý ročník největšího showcaseového festivalu v Evropě Eurosonic Norderslaag v nizozemském Groningenu znovu během tří dní hostil více než 4000 profesionálů z hudebního průmyslu, kteří mohli navštívit přes 300 živých koncertů nadějí současné evropské hudební scény.

Mezi ně již tradičně patřil i vítěz exportní soutěže Radia Wave Czeching. Tím se v roce 2019 stala česko-vietnamská zpěvačka Vi Huyen Tran, která pod názvem Viah nyní vystupuje v čele tanečního tria. Jejich performance v klubu Huize Maas v centru malebného městečka se setkala s nadšenou reakcí publika, které na hlavní stagei klubu právě zažilo koncert jednoho z nejpropíranějších jmen letošního ročníku, ukrajinské rapperky Alyony Alyony. I přes počáteční technické problémy předvedly Viah sebejistý čtyřicetiminutový set bez snad jediné pauzy na nádech mezi skladbami. Škoda snad jen výběru klubu, který sluší víc tradičním kapelám.

O neoddiskutovatelný vrchol festivalu se tak postarala o den později belgická popová diva budoucnosti Charlotte Adigéry se svým minimalistickým tanečním setem, který snad nenechal o jejích kvalitách na pochybách nikoho.

Z československé scény na letošní Eurosonic vyrazil také nezaměnitelný slovenský producent FVLCVRM a pražské elektronické duo Bratři, které budete moct vidět i na letošním festivalu Metronome, či tkliví písničkáři teepee a garagerockoví Genuine Jacks, kteří v legendárním, ve švech praskajícím punkovém klubu Lola odehráli velmi sebejistý set.

Kytarovkám ale na letošním Eurosonicu vládli bez diskuse ostrovní Sorry, kteří již čtyři roky pracují na své debutové desce. Ta má konečně vyjít toto jaro a jak zatím vyšlé singly, tak jejich chaotický živák stále více a více potvrzují, že se v severním Londýně rodí kapela, která má radikálně našlápnuto změnit kánon britského kytarového popu k nepoznání.  

autor: Jakub Kaifosz

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.