Fantazie se proměnila ve skutečnost. Špicberky bylo nejtěžší opustit, říká vědkyně Zdenka Sokolíčková
Česká vědkyně Zdenka Sokolíčková žila s rodinou dva roky na Špicberkách, kde prováděla akademický výzkum. Na norské souostroví v Severním ledovém oceánu se po intenzivních zážitcích dál vrací.
Longyearbyen, tedy hlavní město norských Špicberk (Svalbardu) se na dva roky stalo domovem kulturoložky a antropoložky Zdenky Sokolíčkové a její rodiny. Její život na souostroví a otázky spojené se Špicberky v době politické nejistoty a klimatické krize zachycuje i dokumentární film Návštěvníci Veroniky Liškové, který právě promítají česká kina.
Polární noc? Po čtyřech měsících tmy jsem se na slunci rozplakala
Je snazší život během polárního dne nebo polární noci? Zdenka byla víc fascinovaná dlouhou polární nocí, i když její závěr, od Vánoc do jara, pro ni vůbec nebyl jednoduchý. „Dělá se jako by nic, denní režim pokračuje, jinak to asi nejde,“ tvrdí.
„Vánoce jsou magické, všude je tma a na nebi je polární záře. Tamější Vánoce patří mezi ty nejkrásnější, které si z rodinného života pamatuju. Ale leden je potom hodně tvrdý. Byli jsme doma nemocní a s horečkou v neustálé tmě mi bylo ouvej. Do Longyearbyenu poprvé sluneční paprsky dopadnou až 8. března. Když se ale vydáte na nějaký kopec, může na vás slunce zasvítit i dřív. Pamatuju si, že jsem se rozplakala, když k tomu po čtyřech měsících došlo,“ vypráví své zážitky.
Polární stesk
Za to nejtěžší na životě na Špicberkách nakonec označuje to, že společně se svojí rodinou věděla, že tam nebude moct zůstat. Život v Longyearbyenu je velmi drahý a s koncem pracovního akademického úvazku i úvazku jejího muže bylo potřeba přijmout, že je konec.
Proč Zdenka Sokolíčková považuje mrazivé Špicberky za ideální, bezpečné místo pro rodiny s dětmi? Jak vypadaly výlety do okolí Longyearbyenu? V jakém vztahu vidí cestování a akademické výzkumy? Poslechněte si kompletní novou epizodu cestovatelské Casablanky.
Související
-
Vstříc těžební osadě Pyramida. Češi putovali na Špicberkách s polským psem a nacistickou puškou
Jsou Špicberky drsnější v létě, kdy se rozvodňují některé řeky a komplikují přechod brodů, nebo v zimě, za sněhu a silných mrazů?
-
Radka Staňková v Casablance: Z Česka do Trondheimu a odtud do...
Nestůj a pojď! Před 5 lety odjela Radka Staňková na studijní pobyt do Norska, žila na Špicberkách a v rámci ekotoxikologických studií kuchala ryby, aby zkoumala vli...
-
Petr Burian: Na Špicberky si berte zbraň na medvědy. Norsko...
Špicberky. Lofoty. Jotunheimen. Oslo. Cestovatelský a outdoorový magazín Casablanca nabízí povídání s jedním z českých znalců Skandinávie a evropského severu Petrem...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.