GPS hodinky, chůvičky i hlídací apky jsou děravé, běžně se stává, že dítě může sledovat někdo cizí

Chcete mít nad dětmi kontrolu, i když s vámi nejsou? Asi málokdo má kapacitu být neustále v obraze, co se v oblasti bezpečnosti hlídacích aplikací děje. Co bychom ale měli sledovat vždycky? Poslechněte si Houpačky
„Bezpečnost na internetu je strašně složitá záležitost, která se navíc dynamicky mění. Většina rodičů to pořád ještě neumí uchopit,“ říká publicista a odborník na bezpečnost v online prostředí Daniel Dočekal.
Klíčem k bezpečnosti dětí je podle Daniela Dočekala vědět, co dítě v kyberprostoru dělá. „V reálném světě jsme děti proškolili, že se nemají bavit s cizími lidmi a nechodit na nebezpečná místa. Ale kolik hodin dítě tráví online, rodiče nedokážou nebo často taky nechtějí sledovat,“ říká Dočekal.
Dočekal varuje i před GPS hodinkami, sledovacími aplikacemi nebo i nevinně vypadajícími chůvičkami. „Všechny tyhle technologie jsou děravé. Spousta z nich má vážné bezpečnostní chyby, běžně se stává, že dítě může sledovat úplně cizí člověk, pomocí hodinek mu může dokonce i zavolat,“ vyjmenovává příklady z praxe bezpečnostní expert.
A když o pořízení hlídací technologie uvažujeme? „Hledejte recenze na internetu, české i zahraniční. Podívejte se, kde se to kupuje a jaké jsou zkušenosti lidí,“ doporučuje Dočekal. „To ale stejně neznamená, že když nenajdete špatnou recenzi, že je daná věc bez rizik. I pro renomované značky platí, že technologie, která je bezpečná, za tři měsíce už bezpečná není,“ dodává.
Jak funguje okradení při hraní online her? Jak z telefonu poznat, že se dítě pohybuje v bezpečném online prostředí? Dozvíte se v Houpačkách s Danielem Dočekalem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.