GPS hodinky, chůvičky i hlídací apky jsou děravé, běžně se stává, že dítě může sledovat někdo cizí

4. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy spící dítě - dítě

„Bezpečnost na internetu je strašně složitá záležitost, která se navíc dynamicky mění. Většina rodičů to pořád ještě neumí uchopit,“ říká publicista a odborník na bezpečnost v online prostředí Daniel Dočekal.

Klíčem k bezpečnosti dětí je podle Daniela Dočekala vědět, co dítě v kyberprostoru dělá. „V reálném světě jsme děti proškolili, že se nemají bavit s cizími lidmi a nechodit na nebezpečná místa. Ale kolik hodin dítě tráví online, rodiče nedokážou nebo často taky nechtějí sledovat,“ říká Dočekal.

Daniel Dočekal

Dočekal varuje i před GPS hodinkami, sledovacími aplikacemi nebo i nevinně vypadajícími chůvičkami. „Všechny tyhle technologie jsou děravé. Spousta z nich má vážné bezpečnostní chyby, běžně se stává, že dítě může sledovat úplně cizí člověk, pomocí hodinek mu může dokonce i zavolat,“ vyjmenovává příklady z praxe bezpečnostní expert.

A když o pořízení hlídací technologie uvažujeme? „Hledejte recenze na internetu, české i zahraniční. Podívejte se, kde se to kupuje a jaké jsou zkušenosti lidí,“ doporučuje Dočekal. „To ale stejně neznamená, že když nenajdete špatnou recenzi, že je daná věc bez rizik. I pro renomované značky platí, že technologie, která je bezpečná, za tři měsíce už bezpečná není,“ dodává.

Jak funguje okradení při hraní online her? Jak z telefonu poznat, že se dítě pohybuje v bezpečném online prostředí? Dozvíte se v Houpačkách s Danielem Dočekalem.

Spustit audio