Greenfluencerka Natália Pažická: Vyházet půl šatníku není udržitelné

14. červen 2023

„Před sedmi lety jsem si řekla, že už si nikdy nic z fast fashion nekoupím. A skutečně jsem si tam sedm let nepořídila ani ponožku. Ale s tím, co už jsem ve skříních měla, dál pracuju. Udržitelnost neznamená, že musíte vyhodit všechny věci z řetězců. To je blud,“ říká Natália Pažická. Známá greenfluencerka, která se o odvrácené straně módního průmyslu přesvědčila na vlastní oči při práci v Číně, rozebírá v Šatnících příběhy svých nejoblíbenějších kousků oblečení.

„V šestnácti jsem pracovala jako modelka v jednom čínském městě. Na castingy jsme chodily přímo do továren, kde na nás zkoušeli, na kom jejich oblečení nejlépe vypadá. Jednou nás nechali projít přímo výrobou a z toho jsem zůstala v šoku: vedro, pukliny ve stěnách, malé děti, zápach chemikálií, dělnice neměly žádné ochranné roušky ale management ano,“ popisuje Natália, která se od té doby intenzivně věnuje ekologickým a lidskoprávním souvislostem módního průmyslu. Poslechněte si, jaký je její soukromý šatník.

Natália vystudovala módu a v branding v Amsterdamu a je jednou z nejznámějších osobností enviromentálního aktivismu na Slovensku. Byla jednou z iniciátorek úspěšné online petice #klimatapotrebuje, je zakladatelkou iniciativy #everyindividualmatters a spoluautorkou podcastu o udržitelné módě Fashion Session. Na svých sociálních sítích pravidelně zveřejňuje příspěvky o neetických praktikách známých módních značek.

„Vyhozené šaty z koše neletí na jinou planetu, jen se přesouvají jinam, kde působí problémy,“ upozorňuje Natálie Pažická. Jak se známá greenfluencerka dívá na módní trendy a odkud je její nejoblíbenější oblečení? Poslechněte si podcast Šatníky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.