Greenfluencerka Natália Pažická: Vyházet půl šatníku není udržitelné
„Před sedmi lety jsem si řekla, že už si nikdy nic z fast fashion nekoupím. A skutečně jsem si tam sedm let nepořídila ani ponožku. Ale s tím, co už jsem ve skříních měla, dál pracuju. Udržitelnost neznamená, že musíte vyhodit všechny věci z řetězců. To je blud,“ říká Natália Pažická. Známá greenfluencerka, která se o odvrácené straně módního průmyslu přesvědčila na vlastní oči při práci v Číně, rozebírá v Šatnících příběhy svých nejoblíbenějších kousků oblečení.
„V šestnácti jsem pracovala jako modelka v jednom čínském městě. Na castingy jsme chodily přímo do továren, kde na nás zkoušeli, na kom jejich oblečení nejlépe vypadá. Jednou nás nechali projít přímo výrobou a z toho jsem zůstala v šoku: vedro, pukliny ve stěnách, malé děti, zápach chemikálií, dělnice neměly žádné ochranné roušky ale management ano,“ popisuje Natália, která se od té doby intenzivně věnuje ekologickým a lidskoprávním souvislostem módního průmyslu. Poslechněte si, jaký je její soukromý šatník.
Natália vystudovala módu a v branding v Amsterdamu a je jednou z nejznámějších osobností enviromentálního aktivismu na Slovensku. Byla jednou z iniciátorek úspěšné online petice #klimatapotrebuje, je zakladatelkou iniciativy #everyindividualmatters a spoluautorkou podcastu o udržitelné módě Fashion Session. Na svých sociálních sítích pravidelně zveřejňuje příspěvky o neetických praktikách známých módních značek.
„Vyhozené šaty z koše neletí na jinou planetu, jen se přesouvají jinam, kde působí problémy,“ upozorňuje Natálie Pažická. Jak se známá greenfluencerka dívá na módní trendy a odkud je její nejoblíbenější oblečení? Poslechněte si podcast Šatníky.
Související
-
Když krásné nové věci hoří. Proč se topí oblečením a jak se nakládá s dead stockem?
Sekularizované Vánoce si podmanila slevová hesla, nabídka digitálních tržišť a nákupní centra s vánočním playlistem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.