Hergot!: Náboženské hnutí Falun Gong a krutost čínské vlády

30. říjen 2016

Falun Gong je svébytný čínský duchovní proud, který patří do široké kategorie nových náboženských hnutí. A podobně jako mnohá jiná nová náboženská hnutí má problémy s nálepkováním („pozor, zlá sekta“) a pronásledováním. Na rozdíl od nejrůznějších hnutí na Západě mají ale praktikující Falun Gong v Číně ten problém, že čelí útlaku daleko drsnějšímu, systematičtějšímu a demagogičtějšímu, jsou vězněni a dokonce vražděni. O co v hnutí Falun Gong jde a jak se stalo, že jej čínská vláda vnímá jako ohrožení, které je třeba rozdrtit?

Ptáme se religionisty Zdeňka Vojtíška, který se specializuje na problematiku nových náboženských hnutí, a Anastasie Lin, kanadské modelky, herečky, aktivistky čínského původu, držitelky titulu Miss Canada a mimo jiné také praktikující Falun Gong.

Falun Gong vyrůstá z tradic buddhismu a taoismu, původně jde o jednu z mnoha tzv. čchi-kungových škol. V těch jde především o série jednoduchých cviků, které mají pomáhat udržovat pevné zdraví. I proto čínská vláda tato hnutí včetně Falun Gong původně podporovala – jako levnou prevenci nemocí. Podcenila ale náboženský rozměr čchi-kungu. Hnutí Falun Gong si na rozdíl od jiných hnutí velmi rychle vydobylo masovou popularitu. Podle oficiálních čínských statistik z roku 1999 se k němu mělo hlásit 70 až 100 milionů lidí. Anastasia Lin navíc upozorňuje, že klíčovým prvkem učení Falun Gong je rozvíjení schopností jednotlivce, ke kterým patří i schopnost myslet sám za sebe. Praktikující Falun Gong tak jsou odolnější vůči propagandě, a proto pro režim nebezpečnější.

03732525.jpeg

Hnutí Falun Gong ale není zcela bez kontroverzí. Jeho vůdce Li Chung-č' mluví proti homosexualitě a feminismu, dokonce odmítá mísení ras. Zdeněk Vojtíšek upozorňuje, že tyto problematičtější aspekty Falun Gongu nelze přehlížet, zároveň ale zdůrazňuje nutnost angažovat se v jeho prospěch proti útlaku čínské vlády – naivní idealizace je totiž prospěšná daleko méně než střízlivý angažovaný postoj odmítání příkoří i přesto, že s hnutím nebo jeho mistrem nemusíme nutně ve všem souhlasit.

Zajímá vás víc? Pusťte si celý pořad.

autoři: Petr Wagner , Jan Škrob , Dominik Čejka
Spustit audio