Hergot! se Šarming: Hlas Boží v tetovacím strojku
Potetovaný žid nesmí být pohřben na židovském hřbitově. Kniha Leviticus, ze které čerpají židé i křesťané, tetování přímo zakazuje. V mnoha křesťanských kruzích proto kolují představy o tetování jako démonickém nástroji. Pro mnoho lidí má ale tetování velkou duchovní hodnotu, ať už se hlásí ke křesťanství nebo hinduismu nebo jsou jim blízké duchovní tradice spojené s pohanstvím nebo šamanismem. Hodí se také připomenout, že tetování hraje důležitou roli v kultuře křesťanských koptů a křesťanů na Balkáně.
Duchovní souvislosti tetování jsou tedy bohaté a zároveň nejednoznačné. Jaké světlo do toho vnese tatérka Míša Šarming? Všimli jsme si, že v její práci hrají duchovní motivy zásadní roli, a proto se ptáme, jak to má s náboženstvím ona. Na úvod nás překvapí tvrzením, že má blízko k ateismu, zároveň má ale silný vztah k věřícím lidem a také k buddhismu. Že to s tím ateismem nebude tak jednoduché, zjišťujeme záhy, když nám Míša popisuje svůj zážitek setkání s Bohem právě skrze tetování jako kreativní činnost, která svým způsobem velmi intimně spojuje dva lidi.
Dozvídáme se, že jsou pro Míšu jako pro tatérku i jako pro člověka důležité duchovní energie, které lidé vyzařují. Říká, že se dokáže naladit na člověka, kterého tetuje, a pro lidi, kteří jsou orientováni duchovně, vysílá skrz tetovací strojek modlitby, „aby jim v tom bylo dobře“. Zní vám to trochu ezotericky? Šarming se k ezoterice rozhodně nehlásí, i když je zároveň zřejmé, že určitý vztah tam je.
V jednom má Míša Šarming jasno: tetování je forma magie. Fyzická bolest, která je s ním spojena, podle ní může lidem pomoci vyrovnat se s hlubší bolestí psychickou. S tím zároveň samozřejmě souvisí i tetovaný motiv a záměr, se kterým byl vybrán. Prostě magický rituál. Na otázku, jestli je v tetování nebezpečí démonických sil nebo satanismu, jak naznačuje například katolická autorita páter Kodet, Šarming se smíchem odpovídá: „On to satanismus svým způsobem je. Ale léčivý.“
Zajímá vás víc? Pusťte si celý pořad!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.