Hergot! se Šarming: Hlas Boží v tetovacím strojku

13. březen 2017

Potetovaný žid nesmí být pohřben na židovském hřbitově. Kniha Leviticus, ze které čerpají židé i křesťané, tetování přímo zakazuje. V mnoha křesťanských kruzích proto kolují představy o tetování jako démonickém nástroji. Pro mnoho lidí má ale tetování velkou duchovní hodnotu, ať už se hlásí ke křesťanství nebo hinduismu nebo jsou jim blízké duchovní tradice spojené s pohanstvím nebo šamanismem. Hodí se také připomenout, že tetování hraje důležitou roli v kultuře křesťanských koptů a křesťanů na Balkáně.

Duchovní souvislosti tetování jsou tedy bohaté a zároveň nejednoznačné. Jaké světlo do toho vnese tatérka Míša Šarming? Všimli jsme si, že v její práci hrají duchovní motivy zásadní roli, a proto se ptáme, jak to má s náboženstvím ona. Na úvod nás překvapí tvrzením, že má blízko k ateismu, zároveň má ale silný vztah k věřícím lidem a také k buddhismu. Že to s tím ateismem nebude tak jednoduché, zjišťujeme záhy, když nám Míša popisuje svůj zážitek setkání s Bohem právě skrze tetování jako kreativní činnost, která svým způsobem velmi intimně spojuje dva lidi.

Dozvídáme se, že jsou pro Míšu jako pro tatérku i jako pro člověka důležité duchovní energie, které lidé vyzařují. Říká, že se dokáže naladit na člověka, kterého tetuje, a pro lidi, kteří jsou orientováni duchovně, vysílá skrz tetovací strojek modlitby, „aby jim v tom bylo dobře“. Zní vám to trochu ezotericky? Šarming se k ezoterice rozhodně nehlásí, i když je zároveň zřejmé, že určitý vztah tam je.

V jednom má Míša Šarming jasno: tetování je forma magie. Fyzická bolest, která je s ním spojena, podle ní může lidem pomoci vyrovnat se s hlubší bolestí psychickou. S tím zároveň samozřejmě souvisí i tetovaný motiv a záměr, se kterým byl vybrán. Prostě magický rituál. Na otázku, jestli je v tetování nebezpečí démonických sil nebo satanismu, jak naznačuje například katolická autorita páter Kodet, Šarming se smíchem odpovídá: „On to satanismus svým způsobem je. Ale léčivý.“

Zajímá vás víc? Pusťte si celý pořad!

autoři: Petr Wagner , Jakub Ort , Jan Škrob
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.