Hergot!: Vyjít na cestu s Jackem Kerouacem

03672479.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03672479.jpeg

Spirituální teolog Karel Sládek se rozhodl vrátit ke knihám, které nadšeně čítal před dvaceti lety a podívat se na ně právě očima odborníka na duchovní cesty člověka. Konkrétně jde o dílo známého beatnika Jacka Kerouaca a především jeho „romány z cest“ – tedy mimo jiné knihy Na cestě, Dharmoví tuláci nebo Podzemníci. Svoje poznatky zpracoval v knize nazvané Na cestě s Jackem Kerouacem. Kerouac o sobě na sklonku života otevřeně mluvil jako o katolíkovi, jeho duchovní cesta ovšem rozhodně není jasná ani jednoznačná.

Pro Kerouaca je specifický vztah křesťanství a buddhismu, kdy se tyto dvě duchovní tradice někdy doplňují, někdy říkají totéž jinými slovy, ale někdy také stojí proti sobě. Sládek například popisuje, jak se protagonista jedné z knih, kterým se věnoval, bouří proti zbožné matce tím, že v neděli nejde do kostela, ale místo toho se věnuje meditaci.

 Kerouacův fikční svět na jednu stranu evidentně vychází z vlastních prožitků a je do značné míry autobiografický, ale zároveň jeho romány nejsou autobiografickými díly. A podle Karla Sládka v něm najdeme i přímé odkazy na náboženské texty, které ale zároveň v toku příběhu nepůsobí nijak nepatřičně – na jednom místě se hlavní hrdina ocitne na lodi, kterou zmítá rozbouřené moře a celý příběh se nápadně podobá zkušenosti apoštola Pavla, kterou najdeme v biblických Skutcích apoštolů, jinde zase mladé protagonisty, kteří se pokoušejí meditovat, rozptylují přitažlivé ženy podobně jako v jednom z důležitých textů buddhistické tradice.

Spirituální teolog Karel Sládek, autor knihy Na cestě s Jackem Kerouacem

 Hluboce lidské a pravdivé je podle Sládka také napětí mezi vysokými ideály a touhou po duchovnosti na jedné straně a temnějšími stránkami života – včetně Kerouacova alkoholismu – na straně druhé. Kerouac nepřikrášluje, nezamlčuje. A právě díky tomu je jeho duchovní poselství uvěřitelné.

 Zajímá vás víc? Pusťte si celý pořad!