HHC, kratom a nikotinové sáčky v aktovkách. Děti si často myslí, že mají magické schopnosti

14. únor 2024

„Nikotinové sáčky mají děti nejradši. Je to věc, která stimuluje a dá se dobře schovat. I další látky jako HHC, kratom nebo energetické nápoje, se na základních školách běžně objevují a všechny jsou snadno cenově dostupné. Pokud si kladete otázku, jestli s nimi i vaše dítě přichází do styku, tak za mě rozhodně ano,“ říká Kristýna Šatochinová z Centra primární prevence organizace Magdaléna,

Kristýna Šatochinová

Jak přesně ty nejoblíbenější látky vypadají, jak se po jejich užití dítě chová a jak vypadá předávkování? „HHC se vyskytuje v jakékoli formě vás napadne. Jsou ty to diskutované bonbóny, které jsou vzhledem i chutí nerozeznatelné od běžných cukrovinek. Jsou to vapky, které vypadají jako klasické nikotinové cigarety a dají se kdekoli koupit. Dají se sehnat spreje, existují jednorázové šoty, které vypadají jako běžný panák, vyrábí se pizza s příměsí HHC. Může to být v čemkoli, co se dá konzumovat,“ vysvětluje Kristýna.

Kristýna Šatochinová o nových návykových látkách přednáší rodičům a pedagogům, v rámci primární prevence se ale potkává přímo s dětmi. „Většinou mají o látce velmi zkreslené informace, vědí třeba, že ji velmi pozitivně vykresluje nějaký youtuber. Často si myslí, že má nějaká látka magické schopnosti. Je důležité, aby jim o látkách nikdo nelhal, aby měly přesné informace, znaly rizika a měly případně dost sebevědomí říct kamarádovi, který jim něco nabízí, že to nechtějí,“ dodává.

S dětmi nacvičujeme způsoby, jak říct ne. Učíme je i první pomoc pro moment, kdy se někdo z kamarádů předávkuje.“ Poslechněte si rozhovor o nových návykových látkách.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.