Houbová genocida: Internet mění i svět hub

30. červen 2016

Houbaření patří k nesmrtelným lokálním fenoménům, minimálně v dětství si ho vyzkoušel snad každý z nás. Kde u nás houby rostou nejlépe, jak je správně sbírat a jak houbaření mění nové technologie? Do mykologického vesmíru jsme se ponořili s JUDr. Alešem Vítem z České mykologické společnosti.

Digitalizace houbaření do velké míry usnadňují. Vznikají různé weby, facebookové skupiny, nebo dokonce mobilní aplikace: „Lidé sdílí informace na internetu, houby mohou lehce vyfotit mobilem a poslat na sociální sítě nebo k nám do poradny na myko.cz. Informace se během chvilky šíří republikou a domácnostmi. Mají díky tomu větší přehled o tom, jaké houby kde rostou. Odvrácenou stranou mince je to, že šíření informací o vzácných a ohrožených houbách může vést k jejich vysbírání a zničení.“

Svět hub se ale zdaleka nemění tak dynamicky jako svět nových technologií. Sem tam se objeví nějaký nový druh, ale je to spíš záležitost pro odborníky. Zdá se, že nejlepší čas vyrazit na houby je právě v těchto dnech. Rostou prý zejména tam, kde se v posledních dvou až třech týdnech opakovaně přehnal déšť nebo kroupy. A jak správně sbírat? „Vyhněte se zátěžovým lokalitám u silnic, na výsypkách, poblíž továren nebo skládek. V aktuálním období jsou pro sběr hub ideální smíšené lesy. Podle houbařské etiky byste měli houbu chytit v té spodní části, přímo u země a vykroutit ji. Očistit ji můžete rovnou v lese a ve vlastním zájmu byste měli odřezky skrýt, abyste na své místo nenavedli další houbaře.“

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.