I v Mongolsku jsou hipsteři a exotické ovoce

17. březen 2021

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které pro ně znamená svět, uvítaly Štěpánku, která strávila nějaký čas jako pracovnice pro neziskovku v Mongolsku. Cestování chtivým moderátorkám tak mohla vykreslit, jaké je to jíst kumis nebo spát v jurtě.

Štěpánka se rozpovídala o tom, jak felila na planinách v Mongolsku. Naučit se řeč pro ni bylo takřka nemožné, takže byla na konci pobytu schopná maximálně objednat si čaj. I přes tyto nesnáze ji ale země uhranula – Mongolové jsou prý krásně vyoblékaní a jejich barva vlasů a lesk tohoto porostu zaujaly i Zuzanu.

Mongolsko ale Štěpánce ukázalo také svou odvrácenou stranu – MHD tam nemá žádný jízdní řád, jednou ji někdo okradl a kamarádka jí řekla, že by se jako cizinka měla radši vrátit.

Moderátorky se také podivily tomu, že mongolské ženy ve městech jsou emancipované, že tam můžete koupit třeba i banány a že tamní kuchyně sestávající převážně z masa a mléčných výrobků a špeku není nic pro přecitlivělé evropské vegetariány.

Zuzana ani Ivana se nakonec pro cestu do této podivuhodné země nerozhodly, protože je odradilo nucení k pití alkoholu tamními obyvateli a nízká teplota, která běžně dosahuje minus 50 stupňů Celsia.

Pusťte si do duše a uší aktuální díl Buchet a možná zjistíte, že jste se pro Mongolsko a spinkání v jurtě narodili.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.