Ilona Preslová v Diagnóze F: Matky alkoholičky se často léčí kvůli dětem

24. září 2015

Když mají lidé problém s alkoholem, zpravidla to trápí víc jejich okolí než je samotné. V případě, že jsou v rodině alkoholika děti, nabývá celá věc ještě větších rozměrů. A to i v případě, že jsou děti malé – i v útlém věku jsou daleko vnímavější, než si připouštíme, a případné excesy pijícího rodiče ho znejišťují.

I když pije v rodině jen jeden z rodičů, druhého rodiče jeho pití často trápí a deptá natolik, že nakonec nezbývá moc času a energie na to, věnovat se dětem. A děti, protože jejich velkým přáním je, aby byli rodiče šťastní a milovali je, se snaží moc nezlobit a nezatěžovat rodiče ještě víc. Učí se opatrně našlapovat, žít v nejistotě a v jistém ohledu dospívají mnohem dříve než jejich vrstevníci. Místo aby byly dětmi, stávají se malými dospělými pečujícími o své rodiče a přichází o bezstarostné dětství.

Ať chceme nebo nechceme, rodičovské vzory jsou pro nás velmi důležité. Ať už v tom, jak se v dospělosti chováme, nebo v tom, jaké si hledáme partnery. A tak si děti rodičů alkoholiků do života často odnáší informaci, že problémy se řeší alkoholem, nemluvě o prokázané vrozené dispozici k problémovému pití. Někdy si také (podvědomě) hledají partnery, kteří mají problém s alkoholem. Třeba i proto, že v tomto módu prostě umí žít. A když tohle všechno zvládnou, nepijí a mají normálního partnera, mnohdy se jim ve vztahu nějak nedaří. A to i přesto, že jinak jsou v životě třeba velmi úspěšní. Aby ne – v dětství se naučili fungovat a nezlobit.

Do terapie se dostávají zpravidla s úplně jinou zakázkou než kvůli tomu, že jejich rodiče pili. Postupem času se ale toto téma objevuje a je možné s ním pracovat.
Poslechněte si Diagnózu F s PhDr. Ilonou Preslovou.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.