Imaginace pro duševní zdraví. Život by byl lepší, kdyby se lidé více věnovali svému vnitřnímu světu

2. srpen 2022

„Terapie dělám od roku 1996 a aktivní imaginace je důvod, proč jsem nevyhořel,“ řekl na workshopu pořadu Balanc Jan Jakub Zlámaný, psycholog, psychoterapeut z Pražské vysoké školy psychosociálních studií. Nevědomí k nám promlouvá mimo jiné prostřednictvím snů a obrazů. Mluví jiným jazykem, než je naše běžné racionální myšlení. Ponořit se do světa imaginace může být léčivé, úspěšně se používá v terapii. Co skrývá váš vnitřní svět?

„Naše duše, psyché, sama usiluje o rovnováhu. Ví, co potřebuje, ale my ji neposloucháme,“ parafrázuje Jan Jakub myšlenky Carla Gustava Junga. Z našeho nevědomí k nám přicházejí obrazy, nejčastěji ve snech. Mohou nám ukázat problémy, které přehlížíme, které se blíží. Ale také možné řešení. Ne vždy je snadné je pochopit, interpretovat a zařadit do života. Duše používá symbolický, mytologický jazyk.

Aktivní imaginace se používá jako terapeutická metoda. Mnoho z nás tráví spoustu času v myšlenkách. Vzpomínáním, plánováním, analyzováním. Přehnaná energie věnovaná myšlení se ale negativně podepisuje na duševním zdraví. Pro rovnováhu je dobré učit se prožívat přítomný okamžik, umět vypnout, relaxovat. Zastavit mysl z plných otáček. Tomu může metoda aktivní imaginace pomoci.

Poslechněte si celý záznam z workshopu o metodě aktivní imaginace.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.