Jak chytit čerta. O Austrálii, Tasmánii a ochraně fauny vypráví ošetřovatel David Vala z pražské zoo
Ošetřovatel David Vala z pražské ZOO vypráví o svých zkušenostech z Austrálie a projektech zoologické zahrady na záchranu fauny u „protinožců“.
„Začínal jsem na slonech, pak jsem pracoval se šelmami, potom jsem přestoupil na primáty a teď pracuji v Darwinově kráteru,“ popisuje ošetřovatel svých 13 let práce v pražské zoologické zahradě. Právě Darwinův kráter, tedy prostor věnovaný tasmánské přírodě, je teď jeho hlavní působiště. „Nejvíc se mi líbilo kolem Adelaide,“ komentuje svoji vlastní návštěvu australského kontinentu. Na Tasmánii se po covidových odkladech chystá.
Hodní čerti
„Když jsem poprvé viděl, jak se pracuje s čerty, kteří řvou, jako kdyby byli agresivní, tak jsem myslel, že tohle nikdy nezvládnu,“ komentuje Vala v cestovatelském magazínu Casablanca nahrávky zvuku největšího žijícího masožravého vačnatce světa. Ďábel medvědovitý je známý také jako tasmánský čert. Plaché zvíře má nezaslouženou pověst zuřivce a jeho hlas připomíná démonické skučení.
Poznávání a ochrana exotické přírody
Na Austrálii měly velký odpad rozsáhlé požáry na přelomu let 2019 a 2020. Zabily podle odhadů až miliardu zvířat. Zoo Praha v Austrálii organizuje projekty na záchranu koal, paropuchy corroboree, vakoplcha trpasličího, jižních klokanů skalních anebo želvy krátkokrčky a ďáblů medvědovitých. O tom jaké živočichy a aktivity jde a jaká je role Zoo Praha v mezinárodní výměně a podobných projektech, mluví v cestovatelském magazínu Radia Wave. A také o návštěvách národních parků Austrálie.
Poslechněte si kompletní záznam speciálu Casablanky, který jsme natáčeli s publikem na festivalu Kolem světa. Obsahuje i ukázky zvířecích zvuků a diskusi s publikem.
Související
-
Sám do nitra rudé Austrálie. David Langthaler vypráví o dobrodružství v Simpson Desert
Čech žijící v Austrálii se vydal do centra Simpsonovy pouště v australském outbacku. V letních teplotách dosahujících padesáti stupňů Celsia.
-
Kempování na Tasmánii je nádhera, říkají cestovatelé Klára Pecháčková a Martin Bolech
Česká dvojice, která se seznámila až v Sydney, ráda surfuje. cestuje a kempuje. Přestěhovala se do Hobartu, hlavního města Tasmánie, a usiluje o australské občanství.
-
Dan Přibáň: Výprava trabanty po Austrálii a JV Asii? To...
Expedice Trabantem napříč kontinenty se po půl roce vrátila z cesty po Austrálii a jihovýchodní Asii. Dan Přibáň, autor celého konceptu cestování trabanty shrnuje, ...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.