Jak se efektivně učit? Vysvětlujte učivo nahlas vlastními slovy, radí mentor Honza Kohut

Jak se učit a lépe soustředit? Pusťte si celý díl Studovny
„Nejhorší je začít, ale pokud už něco málo uděláme, často zjistíme, že to není tak hrozné, pokračujeme dál a uděláme toho mnohem víc, než jsme si původně mysleli,” říká mentor Honza Kohut z Jak se rychle naučit.cz. Jaké metody jsou efektivní a jak zvládnout zkoušku nebo státnice?
„Některé hodně podstatné pasáže, je dobré číst nahlas, protože se nám víc aktivuje hipokampus, část mozku, která je zodpovědná za paměť,” vysvětluje. „Snažme se u učení víc přemýšlet a vědomosti lépe pochopit,” říká a doporučuje “hru na učitele”, kdy látku vysvětlujeme, hledáme příklady nebo odpovídáme na otázku proč jsou zrovna tyto informace důležité.
„Pokud nechceme prokrastinovat, musíme nejprve zjistit, proč prokrastinujeme,” říká a doporučuje učení konkrétně naplánovat, rozdělit na menší části a připomenout si, co nás osobně ke studiu motivuje. „Často si uvědomím, že se neučím jenom proto, abych udělal radost rodině, že budu mít titul, ale souvisí to s něčím, na čem mi opravdu záleží,” říká Kohut.
Jaké metody učení jsou efektivní? Jak používat při učení AI? Pusťte si celý díl s mentorem Honzou Kohutem.
Související
-
Jak se efektivně učit? Dejte si časový limit a najděte k informaci více cest, radí mentor
Ve Studovně jsme se v minulém díle s Honzou Kohutem zaměřili na téma soustředění a prokrastinace. V tomto díle jsme více probrali metody efektivního učení.
-
Podle studií prokrastinuje 90 procent studentů. Nevyčítejme si to, radí mentor Honza Kohut
Jak si poradit s prokrastinací a co nám může pomoci se lépe soustředit? Poslechněte si Studovnu!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.