Jak se studuje v zahraničí? Jste sami, ale životní zkušenosti jsou to k nezaplacení, shodují se absolventi

3. říjen 2024

Se Studovnou jsme se tentokrát vydali na Edufestival, kde se o své zážitky a tipy ke studiu v zahraničí podělila absolventka univerzity na Floridě Hana Williams Musilová, absolvent tchajwanské univerzity Ondřej Zeman a absolvent univerzity v Amsterdamu Jiří Svoboda.

„V Asii jsou technologie napřed, tak jsem odjel studovat do Hong Kongu,“ říká Ondra, který tam strávil víc než půl roku. „Jakmile jsem se vrátil, přemýšlel jsem, jak navázat magisterským studiem v Asii,“ popisuje, proč se nakonec rozhodl pro Tchaj-wan, kde se mu podařilo získat vládní stipendium. „Nikdy předtím jsme ani já, ani rodiče nebyli ve Státech,“ vypráví Hana, které při studiu hotelnictví na Floridě pomohl basketbal a sportovní stipendium.

„Našel jsem si žebříček prestižních škol,“ říká o výběru Jiří, který po zkušenosti s Erasmem odjel na magistra do Nizozemí. „Nemějte pocit, že když jdete studovat školu v zahraničí, která je velmi dobrá v žebříčcích, že byste na to neměli,“ povzbuzuje Jiří.

„Najednou máte kamarády po celém světě,“ zmiňuje Ondřej velké pozitivum i komplikaci zároveň. „Vždycky budete něco postrádat,“ dodává. „Zjistíte, že život tady není tak špatný,“ poznamenává Jiří k tomu, že díky odjezdu získá člověk odstup od svého života doma. „Na Česko se dívám mnohem smířlivěji,“ dodává.

Jak je to se studiem, ubytováním i financemi, když chce člověk odjet studovat do zahraničí? Jaký je rozdíl mezi Erasmem, meziuniverzitní dohodou a studiem celého programu v cizině? Pusťte si záznam debaty z Edufestivalu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.