Jak vypadají dobré nové parky? Žijí, říká krajinářská architektka Zuzana Štemberová
Je jaro, takže Bourání vyrazilo do parku. A to podle nového portálu Doparku.cz, kde jsou desítky nedávno dokončených parků, prostranství, nábřeží a náměstí. Krajinářští architekti tu získají přehled o práci svých kolegů. A všichni ostatní nápady na jarní procházky a výlety.
A kam jsme na doporučení Doparku.cz vyrazili?
Emauzský klášter v Praze
Klášter Emauzy je jen několik minut od Karlova náměstí v Praze. Přesto skoro nikdo neví, že tu za klášterní zdí vzniká velký nový park.
Bude tu volný prostor se záhony, pobytovými trávníky, kavárnou a výhledem na klášter. Jak se povedlo ubránit tuhle parcelu uprostřed města před developery a jejich touhou stavět a vydělávat? Patří komunitě benediktinů, kteří prostě chtěli zachovat klášterní zahradu a upravit ji na park pro všechny. „Byl to malý zázrak,“ říká krajinářský architekt Antonín Wagner z ateliéru Terra Florida, který park navrhuje, a vypráví, jak se stal. A protože je to zázračné místo, natočili jsme tam tentokrát i video.
Wagner s klášterem spolupracuje už dvacet let a navrhl také rekonstrukci rajského dvora. V Bourání uslyšíte o zdejším kříži, který přežil bombardování a nepřežil komunisty, i o tom, jak se vybírají historické bylinky na klášterní záhony.
Prakticky: Rajský dvůr v Emauzích je veřejně přístupný se vstupenkou, s níž je možné projít i další prostory kláštera, například křížovou chodbu s malbami ze 14. století. Vhodné pro ty, kdo chtějí mít klid, milují gotiku a stoleté olivovníky. Nevhodné na party a pro děti s odrážedly. Ty najdou vhodnou zeleň hned vedle v přístupném areálu Institutu plánování a rozvoje a CAMPu.
Louky a lesy v Nebřenicích
V Nebřenicích kousek od Prahy upravuje ateliér Šmídová Landscape Architects okolí vznikajícího developerského komplexu Oaks Prague. A je to 140 hektarů, což je rozloha, kam se vejde golfové hřiště, kus lesa a čtyři rybníčky. S krajinářskou architektkou Štěpánkou Šmídovou mluvíme v Bourání o tom, jak tuhle krajinu dotvářeli, a třeba i o golfu – a o tom, že to nemusí být „zelená poušť“.
Vše je veřejně přístupné a každý se může podívat. Co tady lidé najdou? „Kus opravdu hezké středočeské krajiny,“ říká Šmídová. Jsou tu původní druhy stromů, kvetoucí louky, brouci a ryby. Což je ale ve středních Čechách vlastně vzácné – v okolí Prahy jsou teď hlavně dálnice, sklady a lány řepky. „Troufám si říct, že ta naše krajina je lepší,“ myslí si krajinářská architektka.
Prakticky: Areál se nachází v okolí zámečku Nebřenice. Ten se právě rekonstruuje, krajinářské úpravy jsou však už hotové. Jsou veřejně přístupné a je možné se tu napojit na další turistické cesty. Vhodná zastávka na výletech na východ od Prahy.
Poslechněte si Bourání o nových parcích, které stojí za to navštívit.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.