Jak zvládnout návštěvu lékaře s dětmi? Žádné manipulace, pravda je nejlepší politika, radí maminky
„Neboj, nebude to bolet“ raději před očkováním dítěti neříkejte. Své o tom ví mámy Tereza a Míša, které si do Houpaček pozvala k tématu dětí a prohlídek u lékařů Martina. Jaké mají pocity, když jdou s dítětem k doktorovi? A dokážou si u lékaře zachovat klid, na všechno se doptat a dostát svým představám o tom, jak by měla prohlídka nebo její průběh vypadat?
Tereza si svou nervozitu z prohlídek u lékaře s dvouletou Adou nese už ze svého dětství. „Jako malá jsem měla poměrně dost úrazů a párkrát jsem se setkala s povýšeným chováním. A ten nepříjemný pocit se ve mně usadil a vždycky vybublá, když vidím bílý plášť. Takže jakmile vidím náznak povýšenosti v chování i v samotné ordinaci, byť to tak nemusí být myšleno, začnu přešlapovat a zakoktávat se, zarůstám do země, cítím se nepříjemně a špatně se mi pak cokoliv vykomunikovává,“ shrnuje Tereza.
Jako matka ale nese zodpovědnost za dítě, a proto se musí učit s nervozitou bojovat, říct si o informace a trvat na vysvětlení všeho, co považuje za podstatné.
Pro Míšu i Terezu je zásadní říkat svým dětem předem, co je v ordinaci čeká. Oceňují také, když jsou sestry a dětští lékaři připraveni na to, že si děti potřebují nejprve v ordinaci zvyknout, pohrát si nebo zjistit, jak bude vyšetření probíhat. Vyšetření je pak sice o pár minut delší, ale většinou je díky tomu bez pláče nebo stresu.
Připravit dítě předem a ukázat mu, co ho čeká, je podle Míši lepší než chlácholit manipulací, že nic nebude bolet, nebo stereotypním srovnáváním, že velcí kluci nepláčou a že to bratr zvládá lépe.
Jak zvládají děti Terezy a Míši prohlídky u dětských lékařů? Jak je na ně připravují a jak pak skutečně probíhají? A pozorují nějaký rozdíl v tom, když jde k lékaři s dítětem jejich otec? Poslechněte si v nových Houpačkách.
Související
-
Rýmičky, kašlíky, malé úrazy a děti u lékaře. Jak uklidnit sebe i dítě? S praxí přijde jistota
Martina Poliaková si s maminkami Míšou a Marií povídala o tom, jaké to je, když jsou děti nemocné. Jak prožívají rýmy, kašle a vysoké teploty?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.