Jan Mlčoch a fotografie Otty Schlossera

21. leden 2010

Hostem Odpolední session byl kurátor pražského Uměleckoprůmyslového muzea a historik fotografie Jan Mlčoch. Řeč šla o Ateliéru Schlosser a Wenisch a příbězích, které se schovávají za fotografiemi i víc než sto let starými.

Roku 1909 v Praze vznikal moderní fotografický ateliér, který se orientoval hlavně na německou klientelu. V následujících letech spodobnil nejvýznamnější osobnosti metropole i její četné návštěvníky (spisovatele Franze Kafku a jeho rodinu, Karla Krause, dirigenta Alexandera von Zemlinského, fotografa Laszló Moholy-Nagye, režiséra Gustava Machatého, české herce Anny Ondrákovou, Hugo Haase i dvojici Voskovec a Werich). Majitelem a vůdčí osobností byl Otto Schlosser (1880-1942). Kromě "glamour" portrétů podnik vynikal originálními aranžovanými snímky, vytvářenými v duchu Art Deco. Právě tyto fotografie jsou nyní k vidění v Galerii Josefa Sudka.

Mluvili jsme o vůdčí osobě ateliéru, fotografiích, které tam vznikly, ale také o tom, jaké další výstavy UPM připravuje.

Komentovaná prohlídka výstavy Ateliér Schlosser a Wenisch se koná 26. 01. 2010 právě s Janem Mlčochem.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.