Jedináčci, prostřední děti a mamánci. Sourozenecké vztahy jsou nejdelší, které máme

25. květen 2021

„Děti, které spolu vyrůstají, mají zážitky, které jsou nesdělitelné, vztahy mohou být velmi hluboké,“ říká pro Balanc dětská klinická psycholožka a psychoterapeutka Gražina Kokešová Kleinová. Je zvláštní, že každé dítě v rodině je jiné, i když vyrůstá ve stejném prostředí a má stejné rodiče jako sourozenci. Dětské vztahy mohou být krásné, pečovatelské, ale také rivalské a žárlivé. Může to přetrvat i do dospělosti. Čím se můžeme se sourozenci v životě obohatit?

„Kvalitu sourozeneckých vztahů poznáte nejlépe, když je problém.“ S bratry a sestrami se škádlíme, rýpeme do sebe a utahujeme si ze sebe. Ale když přijde do tuhého, ukáže se, jak hluboký a pevný vztah to může být. Často to jsou jedni z prvních lidí, na které se obrátíme v nesnázích. Máme stejné vzpomínky, tajnou řeč a zážitky, které jsou jenom naše. Ovlivňuje nás, kolik máme sourozenců, jakého jsou pohlaví a v jakém pořadí se narodili.

Čtěte také

Když je rozdíl větší než sedm let, můžeme vykazovat znaky jedináčků. Ale i vztahy mezi dětmi se v dospělosti mohou proměnit a věkový rozdíl už nebude důležitý. Nejstarší občas proráží cestu mladším, musí si vymoci zrušení zákazu být třeba venku s partou sám. Když to rodina zvládne, tak další děti mají pravidla volnější. Prostřední děti mohou skutečně častěji rebelovat, nejmladší mohou mít těžké vymanit se z role roztomilého benjamínka, i když jsou třeba v pubertě.

V nefunkčních rodinách se mohou děti dostávat do rolí, které jim nepřísluší, a nahrazovat rodiče nebo kamarády mámě i tátovi. Všechny možné podoby vztahů, výhody i problémy vysvětluje dál Gražina Kokešová Kleinová v celém záznamu rozhovoru.

Poslechněte si celé vyprávění o sourozencích, dobrých i nefungujících rodinách a vztazích na celý život.

Podpořte Balanc v anketě Podcast roku! Hlasujte pro něj do 6. června v kategorii Veřejnoprávní podcast na webu podcastroku.cz.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.