Jít ven, nebo aspoň do kina. Sluneční brýle bych malým dětem nedávala vůbec, říká oční lékařka

1. únor 2023

Největší audioportál na českém internetu

Podle Markéty Zemanové je pro dětské oči největším problémem právě přílišné zaostřování (ilustrační foto) | Foto: Unsplash, Licence Unsplash, ©

To, že se vývoj nedaří správně, se dá poznat velmi brzy. Jak? Poslechněte si Houpačky s oční lékařkou Markétou Zemanovou

„Nejčastější oční vadou u dětí je dalekozrakost, tedy plusové dioptrie. Je to na úkor toho, že očičko je malé a ještě nedorostlo do délky, kterou by mělo mít,“ říká oční lékařka Markéta Zemanová v Houpačkách. „S tím souvisí šilhání směrem k nosu. Pokud se ale vada zachytí včas a rodiče spolupracují, dá se velká část očních vad vycvičit.“

Jak se dětský zrak vyvíjí? „Učit se dívat začíná dítě až po narození – pohybovat očima, postupně zaostřovat. To trvá zhruba jeden rok. Dítě si až do šesti let věku zrak postupně buduje a učí se dívat víc a víc detailně,“ přibližuje lékařka.

Podle Markéty Zemanové je pro dětské oči největším problémem právě přílišné zaostřování. „Určitě je špatně dlouhodobá práce na blízko – tablety, počítače a telefony. Děti přitom extrémně zaostřují. To navodí, že oko začne víc růst, aby si od té námahy ulevilo a nemuselo tolik pracovat. To vede ke krátkozrakosti. Takže prosím, motivovat děti, aby chodily ven a hrály si na zeleni. Zeleň je strašně důležitá pro oči. Sledovat jak letí letadlo, pohybující se vlak. Takové impulsy jsou zdravé,“ dodává.

„Dítěti do dvou až tří let nepatří na oči sluneční brýle.“ Co radí a naopak nedoporučuje oční lékařka? Poslechněte si Houpačky s Markétou Zemanovou.

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.