Jít ven, nebo aspoň do kina. Sluneční brýle bych malým dětem nedávala vůbec, říká oční lékařka

1. únor 2023

„Nejčastější oční vadou u dětí je dalekozrakost, tedy plusové dioptrie. Je to na úkor toho, že očičko je malé a ještě nedorostlo do délky, kterou by mělo mít,“ říká oční lékařka Markéta Zemanová v Houpačkách. „S tím souvisí šilhání směrem k nosu. Pokud se ale vada zachytí včas a rodiče spolupracují, dá se velká část očních vad vycvičit.“

Jak se dětský zrak vyvíjí? „Učit se dívat začíná dítě až po narození – pohybovat očima, postupně zaostřovat. To trvá zhruba jeden rok. Dítě si až do šesti let věku zrak postupně buduje a učí se dívat víc a víc detailně,“ přibližuje lékařka.

Podle Markéty Zemanové je pro dětské oči největším problémem právě přílišné zaostřování. „Určitě je špatně dlouhodobá práce na blízko – tablety, počítače a telefony. Děti přitom extrémně zaostřují. To navodí, že oko začne víc růst, aby si od té námahy ulevilo a nemuselo tolik pracovat. To vede ke krátkozrakosti. Takže prosím, motivovat děti, aby chodily ven a hrály si na zeleni. Zeleň je strašně důležitá pro oči. Sledovat jak letí letadlo, pohybující se vlak. Takové impulsy jsou zdravé,“ dodává.

„Dítěti do dvou až tří let nepatří na oči sluneční brýle.“ Co radí a naopak nedoporučuje oční lékařka? Poslechněte si Houpačky s Markétou Zemanovou.

Spustit audio