Jsme stejní lidé jako vy. Leo o nebinaritě v životě, vztazích i v českém jazyce
V Potu se tentokrát kromě Elišky a Karla zapotila i nebinární osoba Leo. Společně probrali fluiditu genderů, ponořili se do otázek českého jazyka a přišla řeč i na to, jak je to s genderovými stereotypy v párových tancích.
V podcastu vystupují nebinární hosté, proto je jak v mluvené, tak psané podobě epizody použit modifikovaný jazyk, který zohledňuje jejich genderovou identitu. Použití tohoto jazyka může odrážet specifické jazykové formy a koncovky mimo tradiční gramatická pravidla.
„My nebinární lidé jsme úplně stejní jako vy. Taky si čteme knihu v tramvaji, doma nám visí prádlo na věšáku dýl, než by mělo, a prostě nejsme nějací mimozemšťani. Něco uvnitř cítíme trochu jinak, ale to je všechno. Když řeknu o člověku, že je muž nebo žena, taky vám to automaticky neodhalí jeho zájmy, světonázor nebo koho volí,“ popisují Leo.
Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti.
Jak je to dnes se zastoupením nebinárních postav v audiovizi? A proč je reprezentace queer lidí v popkultuře tak důležitá? Leo věří, že by rozhovor v Potu mohl pomoct v hledání sebe sama i někomu dalšímu. „Vidět někoho jako jsem já v mainstreamovém snímku bylo zásadní. Poprvé pro mě to byla nebinární postava v seriálu Sex Education, a ano, to je docela nedávno.“
Jaké stereotypy se pojí s nebinárními lidmi? Co je to zotavovací bingo? A jak vyzrát na pravidla českého pravopisu, když jsme obklopeni queer lidmi?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.