Karel Nešpor: Střízlivost je jako jízda na kole, když přestanete šlapat, můžete spadnout

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Nešpor na Radiu Wave

Kromě farmakoterapie a dalších biologických léčebných metod má psychiatrie k dispozici i tzv. měkké metody léčby, např. svépomoc, literaturu či pomoc blízkých osob. Právě těmto metodám se v řadě svých autorských titulů věnuje emeritní primář Psychiatrické nemocnice Bohnice MUDr. Karel Nešpor, který byl hostem Diagnózy F.

„Chtěl jsem vědeckými metodami studovat jógu, což bylo velmi výstřední přání v době, v níž jsem končil studia, nicméně jsem skutečně našel jedno vědecké pracoviště, kde jsem se tomu rok a půl věnoval. Později se ukázalo, že to moc nejde, a podmíněné reflexy mě nebavily, tak jsem si řekl, že oni ti závislí budou cvičit jógu, přestanou pít a bude vymalováno,“ vzpomíná na začátek své cesty k oboru léčby závislostí Karel Nešpor.

Od jógy už to bylo jen kousek k relaxačním technikám a pravidelnému pohybu, např. chůzi, kterou lékař doporučuje na zlepšení nálady i udržení psychické kondice nejen svým pacientům. „Při léčení návykových nemocí je možné použít léky ke zvládnutí odvykacích stavů, ale k dlouhodobému udržování střízlivosti například od alkoholu žádné léky neexistují. Tedy některé farmaceutické firmy tvrdí, že existují, ale neexistují, takže tam je potřeba spoléhat na vlastní síly,“ dodává Nešpor.

Jeho oblíbeným tématem je smích a úsměv. Podle smíchu lidi ale podrobněji nediagnostikuje. „Když se člověk směje, tak to určitě bude milý člověk, protože kdyby nic jiného, tak se aspoň snaží,“ říká sám se smíchem Karel Nešpor. Samotnou střízlivost pak lékař přirovnává třeba k jízdě na kole: „Je to jednoduché, když přestanete šlapat, tak můžete spadnout.“

Jaký je rozdíl mezi inženýrem, který baží, a debilem, který baží? Můžeme zvládnout škodlivé užívání návykových látek vlastními silami? A co funguje, když má někdo z našich blízkých problém se závislostí? Poslechněte si rozhovor s Karlem Nešporem v Diagnóze F.