Karty pro okultisty, básníky i ezoteriky. Jaká je historie tarotu v českých zemích?

6. únor 2019

Můžete nenávidět ezoteriku, ale symboly z tarotových karet určitě znáte. Smrt, ďábel, viselec nebo poustevník jsou součástí evropské kultury přinejmenším od 14. století. Historii téhle karetní „hry“ v našich zemích mapuje výstava Český tarot v pražském DOXu. Představuje nejlepší karetní balíčky i umělce a okultisty, kteří se pomocí tarotu snažili porozumět světu. 

Přelom 19. a 20. století byl nejen v českých zemích dobou renesance okultních nauk. Tehdy se k nám pravděpodobně dostal i tarot. Autoři výstavy Jiří Hůla z Archivu výtvarného umění a Petr Kalač z Dokumentačního centra českého hermetismu shromáždili dobové balíčky, historická pojednání i literaturu. Nechybí asi nejznámější český tarot hermetika Petra Kohouta alias Pierra de Lasenica, ukázky z prvorepublikového časopisu Médium nebo tarot pěvkyně Emy Destinnové, která měla pro okultní vědy slabost. „Je to opravdu zvláštní soubor, protože má úplně jiný tarotový kánon, než na který jsme zvyklí, a potěšující zprávou je, že se tento tarot bude znovu vydávat,“ upozorňuje Petr Kalač.

Hergot!: Malostranský ďábel Jiří Arvéd Smíchovský

03785411_0.jpeg

Píše se rok 1938. Skupina českých okultistů a mágů se schází k náročnému rituálu s cílem zaútočit na astrální tělo Adolfa Hitlera. Rituálu se neúčastní Jiří Arvéd Smíchovský, intelektuál se třemi doktoráty, černokněžník, fašista a spolupracovník Sicherheitsdienstu, který se po dobu okupace podepisuje jako Georg Arwed Smichowski. Je pravděpodobné, že na svoje antifašistické kolegy z okultní branže donáší, řadu lidí dostane na šibenici.

Výstavě v Malé věži DOXu dominují nazvětšované tarotové karty současného významného surrealistického výtvarníka a spisovatele Martina Stejskala, který byl žákem hermetika a praktikujícího alchymisty Josefa Loudy neboli Theofana Abby. „Stejskal věnoval tarotu v 70. letech řadu olejomaleb, které invenčním způsobem přejímají tarotovou ikonografii,“ vypráví spisovatel a znalec tarotu Jaromír Typlt. Martin Stejskal pak vytvořil také kompletní tarotový balíček a tarotem se inspiroval i v básnické próze Láska až za hrob. „Propojení tarotu s uměním můžeme pozorovat už někdy od francouzského symbolismu, výrazně pak k němu přispěl surrealismus,“ vypráví Typlt. „Sám André Breton v roce 1945 napsal knihu s tajuplným názvem Arkán 17. Ovšem každému, kdo tarot zná, se ihned vybaví karta s tímto číslem, a tou je hvězda.“

Za pozornost nestojí jen díla profesionálních výtvarníků, kteří se tarotem inspirovali, ale i výtvarná podoba samotných karet. Za jedny z nejlepších považuje ilustrátorka Bára Müllerová, která se tarotu věnuje, klasické balíčky marseilleského typu. Marseilleské taroty se začaly šířit po roce 1500 a kopírovaly se až do 19. století. „Byly vyráběné dřevořezem, který je technicky náročný, takže tvůrcům nedovoluje moc bohatou ornamentiku a celá ta stylizace je hodně velkorysá,“ vysvětluje ilustrátorka. Jeden ze současných nejběžnějších tarotů, Rider Waite tarot z 19. století, považuje Müllerová naopak za spíše nepovedený. „Působí na mě tak nějak ukňouraně, těžkopádně, kompozice jsou strnulé a na kartách je spousta nevyužitého místa.“

Tarotové karty Godfreyho Dowsona

Dnes je možné koupit si feministický tarot, andělský tarot, tarot pro ajťáky i tarot ze světa psů. Většina z nich není z výtvarného ani obsahové hlediska moc povedená, přesto i amatérští umělci dokážou v některých případech vytvořit dílo, které stojí za to. „Mě hodně baví tarot Godfreyho Dowsona, což byl sice poučený hermetik, ale amatérský ilustrátor, který nakreslil totálně maniakální balíček,“ říká Bára Müllerová. „V jeho balíčku je skvěle zvládnutá symbolika, ale jakmile se tam objeví figura, tak má poetiku kresbičky ze záchodku v nádražce. A tím pro mě do tarotu vnáší prvek humoru a odlehčení,“ uzavírá ilustrátorka.   

Kde se vzal v Česku tajemný typografický tarot, jehož autora se nepodařilo odhalit? Kdo z českých literátů čerpá z ezoterních nauk? Poslechněte si reportáž, kde o tarotu mluví básník Jaromít Typlt nebo kurátoři výstavy Český tarot.

autor: Alžběta Medková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka