Kdo je tady podvodník? Memy z počítačové hry Among Us pomáhají přežít karanténu

5. říjen 2020
Fenomem

Možná jste v mládí hráli společenskou hru Mafie. Ve hře mají hráči sedící do kruhu za úkol vystopovat mezi sebou členy mafie, kteří se, když město Palermo usne, zbavují pokojných spoluobčanů. Onlinová multiplatformová počítačová hra Among Us vychází z podobného principu – jako hráč se ocitnete na vesmírné lodi s dalšími účastníky (4 až 10 lidí) a společně musíte odhalit, kdo z posádky je záškodník, který chce zničit loď.

Hra je to zatraceně návyková a baví lidi po celém světě – jen za září hlásí čtyřicet milionů stažení. A popularitu Among Us samozřejmě doprovází i memová vlna, která dohrává vtípky ze hry a pomáhá ji rozšiřovat i mezi nehráči.

Hra Among Us vyšla původně už před dvěma lety a její ohlas byl celkem vlažný. Na letošek tvůrci chystali pokračování, ale odsunuli ho, protože mezitím se původní hry chytli hráči v Jižní Koreji a Brazílii a zpopularizovali ji přes Twich a YouTube. A o Among Us byl najednou takový zájem, že začaly padat servery, kam se lidé hlásí.

Přispěla k tomu určitě i globální pandemie, která vyloženě svádí k tomu zůstat doma a potkat se s kamarády v onlinovém světě téhle jednoduché a chytlavé hry. Among Us má také jednoduchou grafiku, což se hodí v memech, které k ní vznikly.

Vtípky z Among Us si samozřejmě pohrávají s hlavním motivem hledání podvodníka. Populární je třeba slovo „pretty sus“ popisující pocit podezření (suspicion), že někdo mezi námi kuje pikle. Vznikají animované verze s postavičkami ze hry, amatérské komiksy i písně.

O lžích, podezřeních a záškodnících se žertuje i s jinými templaty, protože to jsou samozřejmě vděčná témata. Among Us je najednou úplně všude. A jediný, komu to vadí, jsou jen fanoušci jedné podobné hry.

Fall Guys má stejný osud jako Among Us – její popularita také vystřelila díky koronavirové karanténě. Je to onlinový multiplayer a relativně snadná hra s jednoduchou komiksovou grafikou. A memová scéna ji milovala měsíc před Among Us. Střílela si z toho, že žlutý hráč vždycky prohraje, a oslavovala hráče, kteří jsou ve hře tak špatní, až jsou zajímaví.

V polovině září Among Us poprvé v popularitě překonala Fall Guys a některé memy se věnují rivalitě her, které jsou ale vlastně v mnohém velmi podobné. Válka je to jen zdánlivá, obě hry nám ve finále pomáhají přežít karanténu.

Poslechněte si nové vydání rubriky Fenomem a dozvíte se, proč lidstvo nyní miluje hry s postavičkami, které vypadají jako želé fazolky. Proč žlutí hráči v Among Us vždycky prohrají a co na její popularitu říkají fanoušci Fall Guys? A co nám o hře řekne Zločin a trest?

autor: Karel Veselý
Spustit audio