Když nevíš, zpomal. O umění zvolnit a psychologii pohybu s tanečnicí Kristínou Tukan
„Tanec mi ukázal, že proces je strašně důležitá věc. A že investovat čas a energii do něčeho, co hýbe s tvojí podstatou, se vyplatí. To je vlastně to jediné, co tu máme,“ říká původem slovenská tanečnice, choreografka, herečka a absolventka oboru psychologie Kristína Tukan Martanovičová. S ní si Gabi Heclová povídala nejen o tanečním stylu contemporary, ale především o přístupu a vztahu k pohybu, vlastnímu tělu a životu.
„Jeden choreograf mi kdysi řekl, že ‚tanečník tancuje hlavně, když stojí‘. Na stagei nikdy nevypneš z energie, že jsi tady, teď a vnímáš sám sebe. A to se nejvíc ukazuje, když zpomalíš, což považuju za dobrou radu. Právě tehdy si člověk víc uvědomí tělo i prostor. Na tréninku pokaždé říkám: ‚Nevíš? Zpomal. Už víc zpomalit nemůžeš? Tak zastav!‘ Ta možnost tam vždycky je a pomáhá to,“ popisuje Kristína pro mnohé možná překvapivou, ale přesto podstatnou součást tance, kterou lze aplikovat i v každodenním shonu.
Nejen v tanci, ale také v běžném životě Kristína kromě obsahu a smyslu nezapomíná na estetično, které bývá často vnímáno pejorativně a zlehčováno jako povrchní záležitost. „Umím si přiznat, že mě baví obklopovat se pěknými věcmi,“ říká na rovinu a vysvětluje, že za čímkoli, co stvořil člověk, ať už jde třeba o její oblíbený design, nebo architekturu, sama vnímá kromě určitého vzhledu automaticky i obsah.
„Nejsme pouze chodící formy a vytesané sochy, které jsou krásné jen ve svém provedení,“ dodává s tím, že nejinak je tomu u výsledků naší práce. Není tedy nic špatného na tom, když dokážeme kromě vnitřních hodnot věcí docenit i tu estetické.
Je Kristína Tukan ochotná riskovat kvůli pohybu zdraví? Jaké byly její začátky? Co ji nejvíc motivovalo vydržet? A co očekávat od jejích lekcí? Dozvíte se v druhém dílu podcastové série Get Down!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.