Když velké město začne regulovat hazard, přesune se na okraj měst, říká geograf David Fiedor

11. červenec 2022

Proč se hazard na některých místech v Česku objevuje častěji než na jiných? Nebo jak se přesunuje v důsledku regulace? Na to jsme se ptali geografa z Univerzity Palackého v Olomouci Davida Fiedora, autora knihy Hazard v České republice. „Když zpravidla velké město začne regulovat hazard, nedochází celkově k jeho úbytku, ale jenom k přemístění,“ říká.

„Když si ukážeme počet automatů na obyvatele, tak Olomouc v minulých letech patřila ke špičce. Když jsem si to vizualizoval – protože to je taková typicky geografická věc – tak koncentrace hazardu se pojí hlavně s centrem,“ vysvětluje na příkladu města, v němž působí.

Čtěte také

Fiedora jako geografa zajímá zejména, jak se hazard projevuje prostorově. „Okolí nás samotné ovlivňuje tím, že kolem toho procházíme, že kolem jsou koncentrována další místa. Když máme nějakou hernu, tak je zpravidla v blízkosti zastavárna,“ popisuje.

Trajektorie hazardu v České republice se podle něj také zásadně liší od západní Evropy. „Hazardní hry v Československu byly před rokem 1989 striktně limitovány. V 90. letech pak Česká republika prošla tím skokovým rozvojem,“ přibližuje.

Poslechněte si celý rozhovor a dozvíte se, proč je v některých regionech více hazardu než v jiných, co způsobuje jeho množství v příhraničí, jestli přináší hazard i něco pozitivního nebo jak ho podle geografa v Česku regulovat.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.