Kolik pěšího dobrodružství se vejde do Evropy? „Čtyři nohy“ šly z Estonska do Řecka

16. duben 2017
Kolik pěšího dobrodružství se vejde do Evropy? „Čtyři nohy“ šly z Estonska do Řecka

Tomáš Král a Matěj Kaipr šli pěšky z estonského Tallinnu Evropou na jih do Řecka. Za osm měsíců zažili strach z medvědů, útok motorovou pilou, pohostinnost Pobaltí, stovky kilometrů polské roviny i hory Balkánu.

240 dní a 3 333 km pěšky skrz 9 zemí Evropské unie, takový byl plán projektu Čtyři nohy. Z Estonska se Tomáš Král a Matěj Kaipr vydali do Athén. 6. dubna 2016 vyrazili z Tallinnu a hned na úvod se potýkali se strachem z medvědů a s těžkými batohy. Jednu noc kvůli estonským medvědům strávili dokonce v kadibudce. „Začátky byly zajímavý masakr,“ usmívají se oba kluci a přiznávají, že se na cestě vícekrát pořádně pohádali. Přesto o estonské přírodě mluví jenom v superlativech. „Estonsko nám udělalo díru do hlavy. Bažiny a vůbec příroda byla v Estonsku krásná. Lidé byli zase strašně milí v Litvě. Celkově ale bylo Pobaltí skvělé.“

V Rusku jsme byli. Nazí

V Litvě se Tomáš a Matěj rozhodli přeplavat přes hraniční říčku do ruského Kaliningradu. Drobná ilegální akce zahrnovala jenom několik chvil na druhém břehu. „Po druhé straně řeky chodí vojáci s kalašnikovy, ale pokušení bylo velké. Byl jsem v Rusku poprvé, takže můžu říct, že zatím jsem v tom státě nikdy nebyl oblečený,“ směje se Tomáš. V Polsku, kde Tomáše a Matěje čekalo cca 800 km, je překvapil nedostatek značených pěších cest, ale mile je zaskočila polská pohostinnost. Po týdenním odpočinku na Slovensku pokračovali přes Maďarsko, které prošli nejrychleji ze všech států. Na vině byl především pokus o vydírání na jedné z cest mezi poli. „Zastavila bílá dodávka a řidič tvrdil, že to je jeho cesta a že za průchod musíme zaplatit. Dělali jsme, že nerozumíme, a šli jsme dál. Z dodávky ale vystoupila skupina kluků, obstoupila nás, jeden z nich mě tahal za mikinu a jeden z nich na nás vytáhl motorovou pilu…,“ načínají Tomáš a Matěj v Casablance historku nahánějící strach.

Přes hory Balkánu do Řecka, kde už toho byl „plný knedlík“

V rumunské Devě se Matěj rozhodl v září (po 159 dnech a 2 130 kilometrech) cestu ukončit a cestoval po Bulharsku a Řecku autobusem a vlakem. Tomáše to nezlomilo, naopak to, že pokračuje sám, považoval za nový, silný impuls. Přešel rumunské pohoří Retezat, překročil Dunaj do Bulharska, kde také vystoupil na vrchol hory Musala (2 925 m n. m.), nejvyšší bod celé trasy. Pouť pak ukončil v řecké Soluni 9. listopadu po 217 dnech a 3 039 km. Do Athén, což byl původní plán, tedy nedošli ani jeden, ale smysl osmiměsíční cesta-zkouška bezpochyby splnila.

Kolik pěšího dobrodružství se vejde do Evropy? „Čtyři nohy“ šly z Estonska do Řecka

Další články autora