Kompot o seriálu Most!: Skvělé herce zatím potápí tvůrci zadření v minulosti

Nekorektní, břitký humor. Takový je nový seriál „Most“ České televize
Nekorektní, břitký humor. Takový je nový seriál „Most“ České televize

„Jsem pankáč, korektnost odmítám,“ říká scenárista Petr Kolečko. Osmidílný komediální seriál Most!, který pro Českou televizi napsal a režíroval ho Jan Prušinovský, si údajně „bere na paškál složitá témata, jakými jsou nesnášenlivost či xenofobie“. Podle moderátorů pořadu Kompot se mu ale v prvních dílech veřejnoprávní satira nedaří.

„Nejrozšířenější postoje punku jsou odpor vůči rasismu, rasové diskriminaci, globalizaci, konvencím či komerci,“ připomíná přitom i heslo z Wikipedie. Hodnotové protimluvy Kolečka a Prušinovského bily do očí i při úspěšném seriálu Trpaslík, ve kterém se obyčejné české rodině na malém městě syn promění v černocha, kterému se v seriálu říká negr a zkoumá se, jak velký má penis. „Cikáni“ je pak to nejjemnější označení pro Frantu a Žanetu v seriálu Most!. Pokud by rasistické a xenofobní výlevy sloužily sociální satiře, nebyl by to takový problém. Ten ale vytváří sami tvůrci, kdykoliv v médiích vysvětlují svoje motivace, kde sociální satiru popírají. Nikomu nenadržují a jejich příběhy ve stylu „5 minut Hitler – 5 minut Židé“ údajně s realitou stejně nemají nic společného.

Erika Stárková v seriálu Most!

Divácky oblíbené kreativní duo stereotypy především o manuálně pracujících a menšinách vědomě využívá pro pobavení, což oba přiznávají v rozhovorech. Příklady si poslechněte v tomto díle, ale jeden za všechny: „Obecně se komedie bez stereotypů neobejde, podívejte se na filmy Louise de Funèse, kde používají stereotyp blbého policisty. Ani já se bez stereotypů neobejdu,“ říká například devětatřicetiletý Prušinovský v interview pro server Romea. Petr Kolečko a Jan Prušinovský jsou profesionálové, kteří umí perfektně načasovat gag, dokážou svoje postavy výjimečně obsadit a taky znají svého diváka, což zřejmě těší Českou televizi. Za moderní se jejich přístup k humoru a současné společnosti ale dá označit jen stěží.

Most! na druhou stranu v prvních dílech vyniká hereckými výkony v precizní Prušinovského režii. Vedle Martina Hofmanna v hlavní roli burana Luďana zmiňme především neodolatelného Zdeňka Godlu v roli Franty nebo Eriku Stárkovou v roli Dáši. Více o hereckých výkonech uslyšíte v našem pořadu a rozhovor s Erikou Stárkovou najdete ve starších dílech na wave.cz/kompot.

Jak se tvůrci seriálu Most! vypořádali s transgender postavou a homofobií? Bude Zdeněk Godla nový James Bond? A z novinek v popkultuře: Zaslouží si Paris Hilton 25 milionů korun za jeden djský set? Jak dopadla politická debata na sociálních sítích mezi americkou rapperkou Cardi B, konzervativní komentátorkou Tami Lahren a nejmladší americkou kongresmankou Alexandrií Ocasio-Cortez? Poslechněte si pořad Kompot!

Spustit audio

Související