Krizové linky po střelbě na Filozofické fakultě: Pomoc nabízí organizace, policie i univerzita
Odbornou pomoc pro přeživší, svědky, příbuzné i další přímo či nepřímo zasažené tragickou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nabízí řada institucí, organizací i soukromých odborníků a odbornic. Zde je přehled některých krizových linek a linek pro odbornou psychologickou nebo psychiatrickou pomoc.
Redakce Radia Wave je hluboce zarmoucena tragickými událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Rádi bychom vyjádřili upřímnou soustrast všem pozůstalým, přejeme hodně sil zraněným a soucítíme se všemi, kterých se útok dotkl. Připravili jsme přehled některých linek krizové a odborné psychologické pomoci. Tématu se budeme dále věnovat.
Linka bezpečí pro děti, mládež a studující do 26 let, funguje nepřetržitě: 116 111
Linka první psychické pomoci, funguje bezplatně a nepřetržitě: 116 123
Krizová linka Systému psychosociální intervenční podpory (SPIS) pro blízké a pozůstalé, funguje nepřetržitě: +420 227 272 225
Modrá linka pomoci v nouzi, funguje nepřetržitě: +420 608 902 410, +420 731 197 477, Skype: modralinka
Krizovou linku psychologické pomoci spustila společnost In IUSTITIA: +420 773 177 636
Bezplatná krizová linka zřízená hlavním městem ve spolupráci s Policií ČR, do odvolání funguje nepřetržitě: +420 974 823 158
Podporu pro studující zajišťuje i Univerzita Karlova. Její Centrum Carolina spustilo chatovou podporu pro zasažené, kterou aktuálně spravují pracovníci a pracovnice s odborností v oblastech psychologie a krizové intervence.
Možné je obrátit se i na Ústřední krizový štáb Univerzity Karlovy: +420 603 281 804
Aktuální informace k psychologické pomoci zajišťuje Národní ústav duševního zdraví.
Anonymní chat Centra Locika pro děti a mladé do 26 let
Pomoct zasaženým čtvrtečními tragickými událostmi je například možné i prostřednictvím nadačních fondů nebo sbírek. Podle jejich webů lidé přispěli už miliony korun.
Nadační fond Univerzity Karlovy vyhlásil sbírku na podporu rodin obětí, studujících a vyučujících zasažených střelbou. Vybrané finanční prostředky chce univerzita v koordinaci s vedením Filozofické fakulty použít na adresní pomoc zasaženým.
Další sbírka na pomoc obětem organizovaná Jaroslavem Jirákem (Večery na FF UK) je na platformě znesnáze21. Vybrané prostředky z ní mají jít na psychologickou pomoc, materiální pomoc nebo na pomoc při rekonvalescenci raněných.
Související
-
Přečetl jsem si titulek článku a mám názor. Jak se bavit o vážných a konfliktních tématech?
„Často nechceme diskutovat, ale potvrdit vlastní názory nebo přesvědčit ostatní,“ říká v Balancu psychoterapeut a klinický psycholog Adam Suchý.
-
Smutek je daň, která stojí za to platit. Je to zpráva o tom, že nám na věcech záleží, říká psycholog
Zatímco být šťastný a radostný je trendy, o smutku se tak často nemluví. Někdy se může smutek mísit s úlevou a někdy nás dovede i k radosti.
-
Bodná rána, která není vidět, ale způsobuje škody. Psychiatr Pöthe o traumatu
Trauma může zasáhnout každého a u dětí dokonce mění vývoj mozku a formuje jejich osobnost na celý život. Nezřídka, ale většinou nevědomě, svá traumata předáváme dál.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka