Kultura 2013: Omyly i pozitiva

31. prosinec 2013

Krácení peněz na živou kulturu, které se letos dotklo řady výjimečných projektů a uměleckých, literárních a dalších intelektuálně orientovaných médií, vyvolalo vlnu aktivního odporu napříč uměleckou obcí i veřejností, která se o umění zajímá. S ředitelkou centra ProCulture Martou Smolíkovou jsme se ohlédli za kulturními kauzami roku 2013.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se vloni stala jen spousta chyb a omylů, Marta Smolíková vidí i některá pozitiva: „Po letech jednání se podařilo prosadit nový zákon o kinematografii, novelu Státního fondu kinematografie a v létě začal fond kinematografie fungovat samostatně. Už druhým rokem také Státní fond kultury rozděloval peníze.“

Naopak některé události, které vyvolávaly naději na zlepšení, vedly k negativním výsledkům. Odvolání generálního ředitele Národní galerie Vladimíra Rösela bylo v médiích popisované jako jedno z nejlepších rozhodnutí, které udělala exministryně kultury Hanáková tzv. na sbalených kufrech. Jmenování nového ředitele se ale od té doby neustále odkládá. A vypadá to, že instituce, ve které je potřeba řešit řadu problémů, zůstane bez ředitele více než rok.

Problém klesající finanční podpory živého umění státem se podle Marty Smolíkové dá řešit hlavně změnou způsobu, jakým financování probíhá. „Ten základní konflikt spočívá v tom, že mnoho peněz prochází paralelně vedle dotačních řízení, která jsou rozhodována odbornými komisemi. O obrovských částkách rozhoduje jen Ministerstvo kultury. To je například rozhodnutí o deseti milionech na výstavu Jagellonců. To rozhodnutí neprošlo přes žádnou komisi a teď tohle nesystémové rozhodnutí vyšetřuje policie.“
Poslechněte si celý rozhovor.

03006753.jpeg
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.