Kulturáky v Česku? Někdy urbex, jindy stále funkční futuristická architektura
Kulturní domy jsou místa se specifickým nádechem minulosti, dodnes často využívaná pro různé kulturní události. Spolek Architektura 489 získal druhé místo v letošním ročníku soutěže Book in Progress za projekt mapující 30 kulturních domů z let 1948–1989. „Vedle architektury nás fascinuje, jak se tam prolínají puberťáci v tanečních, maturitní plesy, rockové koncerty, diskotéky i lokální divadla,“ vyjmenovává důvody pro vznik projektu členka spolku Pavlína Karbanová Krásná.
„Chceme udělat živou knížku, která propojí architekturu s tématem kultury. Plánujeme rozhovory s hudebníky, kteří v kulturních domech koncertují, ale i s techniky, abychom se dozvěděli, které prostory jsou třeba akusticky zajímavé. A chybět samozřejmě nebudou ani plakáty na kapely typu Katapult nebo Brutus,“ vysvětluje Pavlína Karbanová Krásná, jak plánují téma kulturních domů pojmout šířeji než pouze z architektonického hlediska.
To bude ale stále hlavním tématem, kterému se bude věnovat především historička architektury Veronika Vicherková, a také architektka Alexandra Hoffmanová, která o typologii kulturních domů psala diplomovou práci.
„Překvapilo nás, jak často jsou v zachovalém stavu, a to včetně interiérů,“ zdůrazňuje Karbanová Krásná a dává jako příklad kulturní domy v Liberci, Litvínově, Litoměřicích nebo Teplicích. Fasáda českolipského „kulturáku“ Crystal zase členům spolku Architektura 489 vyrazila dech svým stále funkčním systémem solárních kolektorů, v podstatě předchůdců dnešních solárních panelů.
Opačným extrémem je naopak už nefunkční KD Pindula v Kudlově u Zlína. „Tenhle kulturní dům byl v 90. letech přestavěn do příšerné diskotéky a už je dlouho opuštěný. Jeho průzkum tak pro nás měl v podstatě nádech urbexu.“
Jaká významná jména z české architektury jsou podepsána pod některými kulturními domy? Plní všechny mapované kulturní domy stále svůj původní význam? A kterým z nich hrozí demolice nebo postupné zchátrání? Poslechněte si celý rozhovor se členkou spolku Architektura 489 Pavlínou Karbanovou Krásnou.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka