Kulturáky v Česku? Někdy urbex, jindy stále funkční futuristická architektura

16. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z interiérů českých kulturních domů

Kulturní domy jsou místa se specifickým nádechem minulosti, dodnes často využívaná pro různé kulturní události. Spolek Architektura 489 získal druhé místo v letošním ročníku soutěže Book in Progress za projekt mapující 30 kulturních domů z let 1948–1989. „Vedle architektury nás fascinuje, jak se tam prolínají puberťáci v tanečních, maturitní plesy, rockové koncerty, diskotéky i lokální divadla,“ vyjmenovává důvody pro vznik projektu členka spolku Pavlína Karbanová Krásná.

„Chceme udělat živou knížku, která propojí architekturu s tématem kultury. Plánujeme rozhovory s hudebníky, kteří v kulturních domech koncertují, ale i s techniky, abychom se dozvěděli, které prostory jsou třeba akusticky zajímavé. A chybět samozřejmě nebudou ani plakáty na kapely typu Katapult nebo Brutus,“ vysvětluje Pavlína Karbanová Krásná, jak plánují téma kulturních domů pojmout šířeji než pouze z architektonického hlediska.

To bude ale stále hlavním tématem, kterému se bude věnovat především historička architektury Veronika Vicherková, a také architektka Alexandra Hoffmanová, která o typologii kulturních domů psala diplomovou práci.

Pavlína Karbanová Krásná

Překvapilo nás, jak často jsou v zachovalém stavu, a to včetně interiérů, zdůrazňuje Karbanová Krásná a dává jako příklad kulturní domy v Liberci, Litvínově, Litoměřicích nebo Teplicích. Fasáda českolipského kulturáku Crystal zase členům spolku Architektura 489 vyrazila dech svým stále funkčním systémem solárních kolektorů, v podstatě předchůdců dnešních solárních panelů.

Opačným extrémem je naopak už nefunkční KD Pindula v Kudlově u Zlína. Tenhle kulturní dům byl v 90. letech přestavěn do příšerné diskotéky a už je dlouho opuštěný. Jeho průzkum tak pro nás měl v podstatě nádech urbexu.

Jaká významná jména z české architektury jsou podepsána pod některými kulturními domy? Plní všechny mapované kulturní domy stále svůj původní význam? A kterým z nich hrozí demolice nebo postupné zchátrání? Poslechněte si celý rozhovor se členkou spolku Architektura 489 Pavlínou Karbanovou Krásnou.

Spustit audio