Lech Majewski oživil obraz Pietera Bruegela
V Odpolední session jsme pokračovali v sérii rozhovorů s hosty z Febiofestu. Do studia Radia Wave přišel polský umělec a režisér Lech Majewski.
Majewski se narodil v roce 1953 v Katovicích. Vystudoval Akademii výtvarných umění ve Varšavě a Státní filmovou školu v Lodži. Po vyhlášení výjimečného stavu emigroval z Polska do Velké Británie a poté do USA. V rámci Febiofestu můžete vidět mimo jiné jeho nejnovější film Mlýn a kříž, na kterém pracoval čtyři roky. Film oživuje obraz Pietera Bruegela Nesení kříže a s úspěchem je promítán nejen v kinech, ale i ve světových galeriích.
Jak se Lech Majewski svěřil, celý rok trvala jen příprava dobových kostýmů pro film. Kostýmy se totiž šily ručně a barvily se přírodními barvivy, která se používala v době vzniku obrazu – tedy v 16. století. Velkou práci dal i výběr herců, kteří se museli co nejvíc podobat postavám na slavném Bruegelově obraze.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.