Liberatura o Slečnách

4. září 2012
Liberatura

Stará panna, nebo single? Už v pojmenování se odráží posun ve vnímání tohoto jevu společností. Prostřednictvím osmi konkrétních příběhů mapují fenomén neprovdaných žen Barbora Baronová a Dita Pepe ve své knize Slečny.

Anna, Markéta, Eliška, Mirka, Marcela, Lída, Lidie a Renata jsou hrdinkami stylizovaného literárního dokumentu Slečny, který zachycuje životy neprovdaných žen v Československu a Česku od 20. let 20. století do současnosti. Otevřené výpovědi žen jsou doprovázeny fotografiemi Dity Pepe, každý jednotlivý výtisk je originálním artefaktem, protože knihy jsou z části výsledkem rukodělné práce. Jak dlouho kniha vznikala, kolik času věnovaly autorky sběru materiálu a jak samy vnímají tento fenomén, nám v Liberatuře prozradí novinářka Barbora Baronová.

Barbora Baronová (1980) je novinářka, scenáristka, textařka a muzikantka. Studovala na FSV UK, FF UK a na Vyšší odborné škole při Konzervatoři Jaroslava Ježka. Věnuje se divadelní tvorbě, psanému dokumentu a autorskému hudebnímu projektu Szmyrum a chechuum.

Odkaz:
www.baara.cz

autoři: Karolína Demelová , Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.