Pořád se mě ptal, jak to, že se na to nepřišlo dřív. Držela jsem syna v náruči a snažila se nebrečet
„Pediatr ho poslouchal a řekl, že tam slyší velký šelest na srdci,“ vzpomíná Gabriela Šafaříková na narození syna Jonáše. I když to žádné vyšetření předem neukázalo, narodilo se miminko se srdeční vadou – aortální stenózou. Šestitýdenní dítě čekala velká hrudní operace.
Po narození bylo miminko sledováno v porodnici. Pak přišla kontrola u kardiologa. „Byla to ledová sprcha. Doktor celou dobu mlčel a zíral na monitor ultrazvuku. Najednou se otočil a vypálil na mě, že je to kritická srdeční vada, že se Jonášovo srdce přetěžuje a že bude nutné tu vadu rychle řešit operací. Pořád dokola se mě ptal, kam jsem chodila na kontroly a jak to, že na to nepřišli. Stála jsem tam, držela syna v náručí a říkala jsem si, že nebudu brečet,“ vzpomíná Gabriela na moment, kdy se definitivně zjistilo, že Jonášova srdeční vada je mnohem vážnější, než se zdálo.
„Nepomáhali lidi, kteří se snažili o tom nemluvit. Nenáviděla jsem větu ‚To bude dobrý!‘ Když máte dítě nemocné tak, že se bojíte o jeho život, tahle věta situaci shazuje. Pokud znáte někoho, kdo řeší tak vážnou věc, bavte se s ním, ať se vám může svěřit s tím, jak moc se bojí,“ radí Gabriela.
Jak se miminko zotavilo po velké operaci? Kdy se mohlo poprvé chovat? A co rodině nejvíc pomohlo? Poslechněte si Houpačky.
Související
-
Umíme vypiplat dítě, které se narodí ve 23. týdnu. Je to ale v jeho zájmu? ptá se neonatoložka
„Snažíme se, aby i předčasně narozené děti mohly mít po narození adaptaci na těle matky a ne v inkubátoru,“ říká neonatoložka Blanka Zlatohlávková.
-
Na první konzultaci s lékařem nebyla přítomná žádná naděje. Padaly věty, že nemůžeme dělat vůbec nic
„A najednou se před vámi otevře černá jáma a vy spadnete na úplné dno,“ vzpomíná Lenka Hajgajda na moment, kdy se dozvěděla, že její syn má Angelmanův syndrom.
-
Dítě má v nemocnici právo na neustálou přítomnost rodičů, ta ale není vždycky možná, říká právnička
„Všichni zúčastnění by pro sebe měli mít velké porozumění a snažit se řešit situaci domluvou,“ říká právnička Tereza Patočková o přítomnosti rodičů v nemocnici.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.