Liberatura s Jiřím Němčíkem: Nemáme boha, nebudeme na smrt myslet
„Myslím, že smrti se bojí každý člověk a že se s tím má nějak bojovat. S každým strachem, který máme, by se mělo nějak bojovat,“ vysvětluje na úvod Jiří Němčík, proč před 20 lety nastoupil v rámci civilní služby právě do domova důchodců. Tuto zkušenost s mnohaletým odstupem zpracoval v novele Smrthaus, ve které se organicky prolínají neretušované popisy tělesného i mentálního chátrání obyvatel starobince s pasážemi nabitými sexuální energií.
I když jde o zážitky staré dvě desetiletí, přináší kniha víc než aktuální popis vztahu naší společnosti ke starým lidem. Proč ze svého života tak úporně vytěsňujeme stáří a smrt? „Dřív jsme měli boha a dneska žádný bůh není, respektive většina lidí ho nemá, takže smrt je definitivní, obrovská, strašlivá a nikdo se na ni nechce dívat, pokud vedle sebe nemá statečnýho bojovníka Ježíše nebo něco takovýho,“ odpovídá Němčík a dodává, že princip starobince je podle něj sám o sobě špatný a staré lidi bychom měli mít ve svých rodinách.
Jiří Němčík nás na závěr potěšil tím, že podobné instituce má v plánu literárně monitorovat i do budoucna – rozpracovány má prý hned dvě novely, jednu situovanou do blázince a druhou do nemocnice. Celý rozhovor včetně ukázky z novely Smrthaus si poslechněte tady.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka