Lidé se tu oblékají podobně jako v Antverpách – nudně, říká designér Sander Bos z WE'RE NEXT

11. září 2019

V živém vysílání Modeschau jsme přivítali mezinárodní sestavu designérů z nezávislé platformy WE'RE NEXT. S návrháři z Česka, Slovenska a Belgie jsme mluvili o reálné módě evropských ulic i o trendu body positivity na přehlídkových molech. Prozradili také inspirace svých kolekcí, ke kterým patří městské zahrádkaření, zloba a vztek nebo gastro a pečení chleba.

WE'RE NEXT 19

Na srovnání české a belgické pouliční módy jsem se zeptala belgického designéra Sandera Bose, který se do Prahy díky WE'RE NEXT vrací už potřetí. „Myslím, že to není příliš odlišné, obecně se dnes lidé oblékají velmi konformně a nevýrazně. Být výrazně jiný stále ještě není společensky akceptované. Mladá generace to ale podle mě změní, jsme svobodnější,“ vysvětluje Sander Bos, kterého prý nechává současný streetwearový mainstream chladným. Poslechněte si, jaká je podle něj móda budoucnosti.

Vedle fantaskních a extravagantních kolekcí od zahraničních designérů se na WE'RE NEXT představí i nejnovější české a slovenské kolekce. Ve studiu jsme z lokální části programu přivítali Lukáše Spilku, Karolínu Juříkovou a Vivien Babicovou. 

Kolekce Vivien Babicové Chléb náš každodenní

„Shodou okolností teď zahrádkařím na Jižním Městě, kde jsem vyrůstala. Na jednu stranu to prostředí nemám ráda, nelíbí se mi panelové domy. Ale zároveň mě fascinuje způsob, jakým si je lidé domestikují a zkrášlují. Jak si plní byty květinami nebo zakládají kolem paneláků zahrádky,“ říká Karolína Juříková, absolventka UMPRUM, která vedle sólové tvorby tvoří také v rámci kolektivu Overall Office. Její nová kolekce inspirovaná sídlištním zahrádkařením se jmenuje Trying to be part of nature. Je z velké části upcyklovaná ze sekáčového a darovaného oblečení a na WE'RE NEXT bude k vidění úplně poprvé. Jak se dozvíte v rozhovoru Modeschau, z Prahy pak pojede na show do Milána.

Vivien Babicová představí na WE'RE NEXT kolekci ovlivněnou gastro průmyslem, konkrétně pečením chleba. Jde o diplomku z Ateliéru designu oděvu na zlínské UTB. „Kolekce Chléb náš každodenní vychází z workwearu v lokálních pekárnách. Fascinuje mě propojení kvalitní ruční práce a tradic v gastru a v módě,“ popisuje Vivien, podle které je gastro a móda velmi úzce provázané. V čem? To se dozvíte v záznamu Modeschau.

WE'RE NEXT od začátku organizuje a kurátoruje absolvent UMPRUM Lukáš Spilka, v rozhovoru kromě konceptu a fungování akce popsal i svou novou kolekci. Má být pomyslným vybavením pro ženskou vesmírnou výpravu k měsíci Saturnu Titanu.

Poslechněte si, co se ukáže na WE'RE NEXT, jaká je česká móda ve srovnání s belgickou a proč bude na přehlídkách WE'RE NEXT zakázané pořizovat záznam nebo live streamovat na sociální sítě.

Tento čtvrtek 12. 9. můžete v Praze nahlédnout do budoucnosti světové módy. Nezávislá událost WE'RE NEXT představí 25 kolekcí od mladých designérských talentů z Česka i zahraničí. Událost se koná už čtvrtým rokem a vedle studentů pražské UMPRUM a zlínské UTB ukáže módu z vysokých uměleckých škol z Antverp a Arnheimu v Belgii. Tentokrát bude akci hostit prostor divadla X10 v centru Prahy. V příštím dílu Modeschau se můžete těšit na audio a foto reportáž z WE'RE NEXT.

Playlist:

Blastah – Towers
Brvtus – Larry Riddim
DJ Rankng – Liar Riddim
Ofyerf – La Bestia de Izcalli
Abssys – Marina Riddim
Cuyo – Red Sand Riddim

Spustit audio