Luke Skywalker jako Mojžíš a neposkvrněné početí Dartha Vadera. Jaká je spiritualita Star Wars?

29. květen 2022

Tento týden, přesněji ve středu 25. května, uplynulo 45 let od americké premiéry epizody IV legendárních Hvězdných válek, ságy, která ovlivnila už dvě generace fanoušků sci-fi a neustále získává další. Je všeobecně známo, že univerzum Star Wars je podřízeno specifickým duchovním principům a zákonitostem. Výročí je tedy ideálním časem k tomu, podívat se jim na zoubek. Hergot! si k tomu přizval filmového kritika a hvězdného nerda Dana Řeháka.

To, co kdysi začalo jako odvážný autorský film, i když s nepopiratelně posílenou rovinou zábavy pro všechny generace, nabobtnalo během necelých pěti dekád do mnoha příběhových a časových rovin. Přes rozličné dějové kotrmelce se ale zdá, že jedním ze stálých znaků je odkazování na spiritualitu.

Petr Wagner a Dan Řehák

Star Wars vědomě dodržují všechna základní pravidla hrdinského mýtu, vysvětluje Dan Řehák. Obsahují základní kameny, které najdeme u všech velkých eposů a v náboženských textech.” Kromě toho, že berou inspiraci u východních náboženských systémů, jak Dan Řehák tvrdí, Hvězdné války také čerpají v postavách Luka Skywalkera a jeho otce z biblických pramenů: Neví se, kdo je Anakinův táta a jeho matka údajně s nikým nespala.”

V čem se shodují Petrovy a Danovy prvodojmy z českého uvedení v kinu Blaník roku 1991? Má Anakin Skywalker nevyjasněnou otázku otcovství podobně jako Ježíš? Našli roboti R2D2 a C-3PO své lidské předobrazy v Kurosawově kinematografii? Čemu věří roztomilí medvídci Ewokové, kteří by neváhali sníst člověka? Poslechněte si celý Star Wars Hergot! s Danem Řehákem.

autor: Petr Wagner
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.