Magazín Full Moon slaví 10 let. Jak se daří tištěnému hudebnímu médiu v době, kdy se nekoncertuje?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Full Moon magazín

„Full Moon nikdy nebyl jenom časopis, vždycky jsme vydávali nějaká CD a dělali koncerty,“ říká jeho šéfredaktor Michal Pařízek. Při příležitosti deseti let existence vychází kompilace FULL MOON 10 s dvaceti nevydanými tracky, která bude doplněna o zářijový koncert v Divadle Archa. Jak probíhal výběr kapel, které se na dvojvinyl dostaly? A jak koronavirová krize ovlivnila fungování hudebního magazínu? V rozhovoru jsme se dostali i k tomu, co Full Moon chystá do budoucna.

Michal Pařízek, který je ve Full Moonu od samého začátku a od roku 2014 šéfredaktorem, se v souvislosti s desátým výročím časopisu nostalgicky necítí. Nebyl na to prý čas, což je podle něj do velké míry zapříčiněno koronavirovou krizí. „Dva dny před tím, než měl proběhnout první koncert, na kterém by se nějaká ta nostalgie mohla udát, se zrušilo živé hraní a americká zpěvačka Chelsea Wolfe v Divadle Archa nakonec nevystoupila a letos ani nevystoupí,“ říká.

Dekádu Full Moonu vnímá jako spoustu investovaného času, odvedené práce a setkávání, které k tomu patří. Pod otevřenou kulturní platformou Full Moon Forum, která je zastřešujícím rámcem pokrývajícím všechny jejich aktivity, meziročně vydají pět až šest releasů a koncertů bývá mezi patnácti a osmnácti. „Je to docela hodně, přece jen bychom stále měli primárně vydávat časopis a každý úplněk by se Full Moon měl objevit na stáncích,“ dodává s úsměvem.

Vzniklá situace v souvislosti s koronavirovou krizí se tištěného hudebního média bezprostředně týká. „Pochopitelně je teď potřeba šetřit a připravovat se na to, jak to bude vypadat dál. Padá nám inzerce. Negativně se na prodejích čísel podepsalo zavření prodejen během karantény.“ Obecně ale věří, že se Full Moonu daří dobře. „Od roku 2014 nám meziročně celkem pravidelně čísla stoupají. Myslím si, že časopis je lepší a lepší.“

Michal Pařízek

Stanovená pravidla při rozvolňování karanténních opatření nepovažuje s ohledem na pořadatele a provozovatele klubů za dostatečně konkrétní. Obecně situaci hodnotí jako nepředvídatelnou. „Tušíme, co se stane v nejbližších dvou měsících, pravděpodobně i na podzim, ale jak to bude vypadat příští rok, to se úplně neví. Vlastně není jisté, jestli se lidé nebudou bát chodit na koncerty. Pro pořadatele a pro provozovatele klubů je to složitá situace.“

Nápad na vydání kompilace tracků kapel, které jsou s Full Moonem spjaté, vznikl již dříve. „Jsem rád, že jsme s ní počkali až k desátému výročí, protože jsem si nedovedl představit, kolik za tím bude práce. Dělalo se to přes rok,“ říká Pařízek. „Nejdůležitější a dost možná nejhorší fází pro nás byl samotný výběr kapel, protože jich je kolem Full Moonu hodně. Těch, které máme rádi, o kterých píšeme apod.“

Mezi jmény na kompilaci FULL MOON 10 nechybí domácí Kill The Dandies!, slovenští Autumnist nebo američtí Algiers. „Nakonec nám všichni, které jsme oslovili, track opravdu dodali. I to, myslím, ukazuje, že jsme vybrali správně,“ dodává. Kompilace FULL MOON 10 vychází 28. května v nákladu 500 kusů a k dispozici bude například i na Bandcampu. Narozeninový koncert v Divadle Archa, kde mají vystoupit i japonští Bo Ningen, byl kvůli aktuální situaci přesunut na 25. září.

Oslavu desátých narozenin sice magazín musel odložit, ale již tento pátek proběhne křest kompilace FULL MOON 10 v pražském klubu Bike Jesus. Více o této nahrávce i fungování hudebního časopisu v době pandemie se dozvíte v rozhovoru.